حملات متقابل پهپادی به مسکو و کی‌یف

برخی از کلیپ‌های ویدئویی گرفته شده از پهپادها، شباهت زیاد آن‌ها به پهپاد کوچک «یوجی-22»، رونمایی شده در سال 2021 را نشان داد که بردی برابر 800 کیلومتر داشته و قادر به حمل 20 کیلوگرم مواد منفجره است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

13 پهپاد اوکراینی، سه‌شنبه 9 خرداد مسکو، پایتخت روسیه را هدف قرار دادند که 8 فروند از آنها سرنگون شده و بقیه به ساختمان‌های نسبتا مجلل در حومه شهر اصابت کردند.

بامداد چهارشنبه، 10 خرداد نیز این حملات پهپادی تکرار شد که این نوبت برای سومین بار ظرف یک هفته گذشته، یک پالایشگاه نفت در شهری نزدیک مرز در جنوب روسیه، هدف قرار گرفت و با اصابت به چندین ساختمان، برخی خودروها را به آتش کشید.

ارعاب روانی

به نظر می‌رسد مقامات اوکراینی تصمیم گرفتند مقابل تهاجم پهپادی روسیه به کی‌یف، مسکو را مورد حملات پهپادی متقابل قرار دهند.

به گفته برخی کارشناسان و ناظران، هدف کی‌یف، ایجاد تاثیر روانی در میان بسیاری از روس‌ها؛ به‌ویژه نخبگان ثروتمند در شهرهایی مانند مسکو و سن پترزبورگ است که گمان می‌بردند جنگ تا حدودی با زندگی روزمره آنها ارتباط نداشته و آنها را تهدید نمی‌کند.

به گزارش «دیلی تلگراف»، شماری دیگر از ناظران بر این باورند که برخی از این حملات پهپادی در چارچوب «عملیات ارزیابی و رصد» قبل از ضدحمله، انجام می‌شود که تلاش برای هدف قرار دادن زیرساخت‌ها و خدمات لجستیکی را نیز دربر می‌گیرد.

انتقال نبرد به در درون خاک روسیه

دومین پیامی که کی‌یف از طریق این حملات، در صدد انتقال پیامی با این مضمون است که: «می‌توانیم جنگ را به درون خاک و خانه‌های شما بکشانیم.»

این پیام تأکید دارد که نیروهای اوکراینی قادر به دور زدن مکرر پدافند هوایی روسیه بوده و براین أساس، توانایی حمله به عمق روسیه را دارند.

هنوز نوع پهپادهای مورد استفاده در این حمله رسما مشخص نشده، ولی روشن است که این پهپادها از نوع دوربرد حامل مواد منفجره بودند.

برخی از کلیپ‌های ویدئویی گرفته شده از پهپادها، شباهت زیاد آن‌ها به پهپاد کوچک «یوجی-22»، رونمایی شده در سال 2021 را نشان داد که بردی برابر 800 کیلومتر داشته و قادر به حمل 20 کیلوگرم مواد منفجره است.

کی‌یف روز گذشته تصریح کرد که ارتباطی با این حملات غافلگیرانه ندارد اما یکی از مشاوران رئیس جمهوری اوکراین در عین حال تاکید کرد که از مشاهده این پهپادها، لذت برده و خوشحال است.

این در حالی است که مسکو بارها تاکید کرده است، اوکراین در پشت این حملات قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید