بلینکن: کنگره تحویل «اف-16» به ترکیه و پیوستن سوئد به «ناتو» را مرتبط می‌داند

آنکارا به‌دلیل خرید سامانه دفاع هوایی «اس-400» از روسیه، توسط ایالات متحده از برنامه تولید نسل پنجم جنگنده‌های فوق مدرن «اف-35» کنار گذاشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که شماری از اعضای کنگره، تحویل جنگنده‌های «اف-16» به ترکیه را به موافقت این کشور با پیوستن سوئد به «ناتو» مرتبط می‌دانند.

بلینکن، سه‌شنبه نهم خرداد به وقت محلی در دیدار با خبرنگاران به همراه نخست‌وزیر سوئد تاکید کرد: «درباره جنگنده‌های اف-16، دولت آمریکا موافق تحویل این جنگنده‌ها به ترکیه است تا این کشور مانند دیگر اعضا بر اساس معیارهای مورد توافق عمل کند.»

وزیر خارجه آمریکا از ترکیه و مجارستان خواست در اسرع وقت با پیوستن سوئد به ناتو موافقت کنند و گفت: «دلیلی برای انتظار بیشتر وجود ندارد. سوئد آماده عضویت در ناتو است.»

بلینکن همچنین خاطرنشان کرد که آنکارا مانند هر عضو دیگر ناتو می‌تواند نگرانی‌های خود را صریحا اعلام کند.

او اظهار داشت که «از نظر آمریکا، پیوستن سوئد به ناتو باید هم اکنون انجام شود. سوئد اقدامات مهمی برای رفع نگرانی ترکیه انجام داده و امیدواریم روند عضویت کامل آنها طی هفته‌های آینده به سرانجام برسد. مطمئن هستیم که پیوستن سوئد به ناتو ضروری است و باید چنین اقدامی انجام شود.»

ترکیه در تلاش است 40 فروند جنگنده اف-16 را با هدف نوسازی ناوگان نیروی هوایی خود خریداری کند.

آنکارا پیشتر به‌دلیل خرید سامانه دفاع هوایی «اس-400» از روسیه، توسط ایالات متحده از برنامه تولید نسل پنجم جنگنده‌های فوق مدرن «اف-35» کنار گذاشته شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ماه مارس گذشته اعلام کرد به‌دلیل عدم موافقت سوئد با تحویل 120 شخص متهم به تروریسم، آنکارا نمی‌تواند با پیوستن استکهولم به ناتو موافقت کند.

روسیه دلیل پیوستن به ناتو

سوئد و فنلاند پس از حمله روسیه به اوکراین خواستار پیوستن به پیمان نظامی ناتو شدند. این دو کشور همواره با هدف عدم تحریک روسیه، موضع بی‌طرفانه نظامی میان مسکو و کشورهای عضو ناتو اتخاذ می‌کردند.

برای عضویت در ناتو باید همه کشورهای عضو موافقت خود را اعلام کنند اما ترکیه به‌دلیل آن چه حضور جنگجویان کرد متهم به تروریسم در سوئد و فنلاند اعلام کرده با پیوستن این دو کشور به ناتو مخالفت می‌کند.

با این حال فنلاند در آوریل گذشته به عضویت کامل ناتو در آمد اما سوئد کماکان در انتظار چراغ سبز ترکیه برای پیوستن به این پیمان نظامی است.

مجارستان نیز در اقدامی که تبعیت از رویکرد ترکیه تعبیر شده با پیوستن سوئد به ناتو مخالفت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size