استولتنبرگ: پس از انتخابات ترکیه پیوستن سوئد به ناتو همچنان امکان‌پذیر است

ینس استولتنبرگ: این امکان وجود دارد که سوئد به عنوان یک عضو کامل در اجلاس ویلنیوس مشارکت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو»، سه‌شنبه، 9 خرداد گفت که تصمیم در مورد عضویت سوئد در ناتو در اجلاس ویلنیوس در ماه ژوئیه، «در دسترس» و «کاملاً ممکن» است و افزود که پس از انتخابات ترکیه و روی کار آمدن مجدد رجب طیب اردوغان، کماکان «پنجره‌ای» برای تحقق این هدف وجود دارد.

اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیشتر با عضویت سوئد در ناتو مخالفت کرده بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به خبرنگاران در اسلو گفت: «ما هیچ قطعیتی نداریم... پیام من این است که در دسترس است. این امکان وجود دارد که سوئد به عنوان یک عضو کامل در اجلاس ویلنیوس مشارکت کند.»

او در ادامه نیز گفت: «چون اکنون به ویژه پس از انتخابات ترکیه و با تشکیل پارلمان ترکیه، پنجره‌ای وجود دارد. البته که ممکن است. ما سخت کار می‌کنیم تا هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.»

استولتنبرگ تاکید کرد که از نزدیک با مقامات آنکارا همکاری می‌کند و در تماس نزدیک و دائمی با مقامات ترکیه است تا اطمینان حاصل کند که سوئد در اسرع وقت به عضویت کامل ناتو در می‌آید.

او با تاکید بر این‌که هیچ تضمینی وجود ندارد، گفت: «اما دستیابی به یک راه‌حل و امکان تصمیم‌گیری درباره عضویت کامل برای سوئد در اجلاس ویلنیوس کاملاً ممکن است.»

ترکیه به عضویت سوئد در ناتو اعتراض کرده و استکهلم را به حمایت از شبه‌نظامیان کرد، یعنی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، که آنکارا آن‌ها را یک سازمان تروریستی می‌داند و همچنین عدم استرداد ده‌ها مظنون به «تروریسم»، به‌ویژه پیروان فتح‌الله گولن که دولت اردوغان می‌گوید در سازماندهی کودتای سال 2016 نقش داشته‌اند، متهم کرده است.

استولتنبرگ اذعان کرد که ترکیه «نگرانی‌های امنیتی مشروع» دارد و «هیچ متحد دیگر ناتو بیشتر از ترکیه متحمل حملات تروریستی نشده است.»

با این حال، او همچنین تاکید کرد که سوئد آنچه را که در اجلاس مادرید سال گذشته توافق شده بود، ارائه کرده که حمایت آنکارا از پیشنهادها و تعهدات فنلاند و سوئد در ناتو را ابراز می‌کند.

پیشتر فنلاند و سوئد با ترکیه بر همکاری در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم توافق کردند.

ژوئن سال گذشته، سائولی نینیستو، رئیس جمهوری فنلاند، بعد از اجلاس ناتو در مادرید گفت که ترکیه با حمایت از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو موافقت کرده است و دولت ترکیه نیز اعلام کرد که از مذاکرات با دو کشور شمال اروپا «آنچه می‌خواست» را دریافت کرده است.

پارلمان ترکیه اواخر ماه مارس سال جاری، عضویت فنلاند در ناتو را تایید کرد و این کشور به سی و یکمین عضو این پیمان نظامی تبدیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید