کاخ سفید: حملات به خاک روسیه مورد تایید آمریکا نیست

پوتین ضمن اتهام اوکراین تاکید کرد که روسیه حق خود را برای پاسخ به حملات پهپادی به مسکو، محفوظ می‌دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید در واکنش به حملات پهپادی صورت گرفته علیه مسکو ضمن ابراز تردید درباره ادعاهای کرملین و اعلام این‌که در حال انجام بررسی‌هایی در این زمینه است، تاکید کرد که حمله به خاک روسیه مورد تایید ایالات متحده نیست.

مقامات کاخ سفید سه‌شنبه نهم خرداد ضمن ابراز تردید درباره ادعاهای مطرح شده از سوی روسیه مبنی بر دست داشتن اوکراین در حملات پهپادی به مسکو، همچنین تاکید کردند که آمریکا تنها از اوکراین برای بازپس‌گیری سرزمین‌های آن حمایت می‌کند.

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در واکنش به حملات پهپادی علیه مسکو ضمن تاکید این که روسیه حق پاسخ را برای خود محفوظ می‌دارد به اتخاذ اقدامات تلافی‌جویانه‌ای تهدید کرد.

اظهارات پوتین سه‌شنبه در حالی مطرح می‌شود که پس از حمله اخیر به گنبد کاخ کرملین، مسکو از زمان آغاز جنگ در اوکراین بار دیگر مورد حمله پهپادی قرار گرفته است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «ایندیپندنت»، رئیس جمهور روسیه، در حالی اوکراین را متهم کرد که مسیر «تلاش برای ارعاب روسیه، شهروندان روسیه و حمله به ساختمان‌های مسکونی» را در پیش گرفته که دولت اوکراین پیشتر بارها هرگونه دخالت در حملات پهپادی در داخل خاک روسیه را رد کرده است.

پوتین در اظهارات خود تاکید کرد: «این به وضوح نشان از اقدامات تروریستی دارد.»

روز سه‌شنبه، پس از سومین حمله روسیه به کییف در 24 ساعت گذشته، هواپیماهای بدون سرنشین به چندین ساختمان در مسکو حمله کردند و برخی از مردم را مجبور به تخلیه خانه‌های خود کردند.

شهردار مسکو، سرگی سوبیانین گفت که در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین به پایتخت روسیه که پرزیدنت پوتین مدعی است هدف آن «فاجعه غیرنظامی» بوده است، دو نفر درخواست کمک پزشکی کردند، اما هیچ یک به طور جدی زخمی نشدند.

این در حالی است که طی حملات سه‌شنبه روسیه به پایتخت اوکراین، یک نفر کشته و 11 نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع روسیه سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور به «مراکز تصمیم‌گیری» اوکراین در پایتخت آن حمله کردند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه و سخنگوی کرملین نیز تاکید کرد که کشورش این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که شدیدترین اقدامات را در پاسخ به حملات اوکراین اتخاذ کند.

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اظهارات غرب مبنی بر عدم حمله اوکراین به سرزمین‌های روسیه را ریاکاری محض دانست. بر اساس این بیانیه، «حمایت فزاینده غرب، نیروهای اوکراینی را به سوی اقدامات جنایتکارانه گستاخانه سوق داده است.»

اظهارات پوتین و سخنگوی کرملین در حالی مطرح می شود که سه‌شنبه، 9 خرداد، دولت اوکراین هرگونه ارتباط خود با این حملات پهپادی انجام شده در خاک را رد کرد.

به گزارش «رویترز»، میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین در کانال "Breakfast Show" در یوتیوب گفت: «البته ما از دیدن این حملات به مسکو خوشحالیم و انتظار افزایش آنها را داریم.» اما افزود: «البته ما مستقیما نقشی نداریم.»

اوکراین اخیرا اعلام کرده که ضدحمله بزرگی که مدتی است درباره آن صحبت کرده بود، چند روز است که آغاز شده است.

با این‌وجود، پایتخت اوکراین در چند شب گذشته زیر حملات سنگین موشکی و پهپادی و هوایی روسیه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size