رزمایش مشترک آمریکا، ژاپن و فیلیپین در دریای جنوبی چین

رزمایش دریایی شامل شبیه‌سازی مبارزه با دزدان دریایی و احتمالاً تمرین رهگیری یک کشتی حامل سلاح‌های کشتار جمعی خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تهدید فزاینده چین در دریایی چین جنوبی، گارد ساحلی ایالات متحده، ژاپن و فیلیپین این هفته اولین رزمایش دریایی مشترک خود را در این دریا برگزار خواهند کرد.

به گزارش «رویترز»، آرماند بالیلو، سخنگوی گارد ساحلی فیلیپین، روز دوشنبه گفت که این رزمایش از 1 تا 7 ژوئن به ابتکار آمریکا و ژاپن در آب‌های استان باتان انجام می‌شود، و استرالیا نیز به عنوان عضو ناظر به آنها ملحق خواهد شد.

چهار کشتی فیلیپینی و یک کشتی آمریکایی و یک کشتی ژاپنی در تمرینات طراحی‌شده برای عملیات جستجو و نجات و اجرای قانون شرکت خواهند کرد. به گفته بالیلو، رزمایش دریایی شامل شبیه‌سازی مبارزه با دزدان دریایی و احتمالاً تمرین رهگیری یک کشتی حامل سلاح‌های کشتار جمعی خواهد بود.

ژاپن و ایالات متحده در ماه فوریه برای برگزاری این مانوور مشترک دریایی با فیلیپین تماس گرفتند. این همان زمانی بود که مانیل چین را به فعالیت‌های تهاجمی در دریای چین جنوبی متهم کرد.

ژاپن، استرالیا و ایالات متحده مکرراً «نظامی‌سازی» دریای چین جنوبی توسط پکن را محکوم کرده‌اند. آنها از پارسال که فردیناند مارکوس جونیور به‌جای رودریگو دوترتهٔ هوادار چین رئیس‌جمهوری فیلیپین شد، به دنبال افزایش تعامل خود با مانیل بوده‌اند.

روابط فیلیپین با ایالات متحده از زمان به قدرت رسیدن مارکوس تقویت شده است. وی به طور فزاینده‌ای درباره «رفتار‌ خصمانه» چین هشدار داده است. مارکوس از جمله مدعی شده که چین علیه یکی از کشتی‌های فیلیپینی که کارش تامین مواد غذایی نیروی دریایی این کشور است، از «لیزر نظامی» استفاده کرده است.

مارکوس همچنین از استقرار شمار زیادی از شبه‌نظامیان چینی در نزدیکی مناطق تحت کنترل فیلیپین در جزایر مورد مناقشه اسپرتلی شکایت کرده است. پکن در مقابل می‌گوید که اقدامات گارد ساحلی این کشور قانونی است و در آب‌های قلمرویی چین صورت می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید