تاثیر شدید تغییرات اقلیمی بر سیاست دفاعی ژاپن

طوفان‌‌های قوی، سیل و سونامی، و گرمای شدید از جمله تغییرات اقلیمی هستند که پایگاه‌های نظامی، پرسنل و تجهیزات را به خطر می‌اندازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ایالات متحده که حدود 5000 پایگاه در سراسر جهان دارد، و تعدادی از مهمترین آنها در ژاپن واقع هستند، تغییرات اقلیمی را به عنوان یکی از تهدیدهای حیاتی علیه امنیت ملی کشورهای دموکراتیک شناسایی کرده است.

طوفان‌‌های قوی، سیل و سونامی، و گرمای شدید از جمله تغییرات اقلیمی هستند که پایگاه‌های نظامی، پرسنل و تجهیزات را به خطر می‌اندازند، و سهم ژاپن و منطقه اقیانوس هند و آرام از این فجایع طبیعی بیشتر از باقی کشورهای جهان است.

اثرات تغییرات اقلیمی احتمالاً مسائل امنیتی در منطقه را طی سال‌ها و دهه‌های پیش رو تشدید خواهد کرد، چرا که افزایش سطح اقیانوس‌ها بر ویژگی‌های دریایی مورد مناقشه تأثیر می‌گذارد و مدیریت آب‌های فرامرزی را دشوارتر می‌کند، و گرم شدن اقیانوس‌ها باعث کاهش ذخایر ماهی می‌شود.

این پدیده‌ای شناخته‌شده است که سطح دریاها در امتداد خطوط ساحلی ژاپن از دهه 1980 افزایش یافته است، و پیش‌بینی می‌شود که سطح دریاهای اطراف این کشور تا پایان قرن جاری حدود یک متر افزایش یابد. این پدیده تأسیسات نظامی نزدیک اقیانوس را در معرض خطر بیشتر طوفان، سیل و فرسایش ساحل قرار می‌دهد.

تأثیرات مختلف تغییرات اقلیمی مثل ناامنی غذا، آب و انرژی، و رقابت بر سر منابع و همچنین کاهش مساحت ملی می‌تواند ثبات کشورهای آسیب‌پذیر از منظر سیاسی و اقتصادی در سراسر آسیا را تضعیف کند و به طور چشمگیری بر سیاست منطقه‌ای تأثیر بگذارد.

در واکنش به این پدیده، توکیو قصد دارد یک نقشه راه سیستماتیک برای تقویت تاسیسات نظامی خود تهیه کند. علاوه بر تقویت پایگاه‌ها، قصد این برنامه این است تا با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تاسیسات را از واردات انرژی بی‌نیاز کند.

ژاپن مصمم است تا به منظور مقاومت در برابر شرایط اقلیمی چالش‌برانگیز و تقویت توانایی برای بهبودیابی سریع از اختلالات زیرساخت‌های عمومی، تاسیسات نظامی ملی خود را با شرایط جدید تطبیق دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید