فراخوان لوکاشنکو برای پیوستن «همگان» به اتحاد هسته‌ای با روسیه

همزمان کرملین درباره «خلاء ناشی از فروپاشی روابط بین برخی کشورها در حوزه کنترل تسلیحات» هشدار داده و تاکید کرد که روسیه در به وجود آمدن چنین وضعیتی مقصر نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، دوشنبه، 8 خرداد، گفت که اگر هر کشور دیگری بخواهد به اتحادیه روسیه و بلاروس بپیوندد، ممکن است «سلاح‌های هسته‌ای برای همه وجود داشته باشد.»

به گزارش «رویترز»، روسیه هفته گذشته طرحی را برای استقرار تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس به اجرا گذاشت که اولین استقرار چنین کلاهک‌هایی در خارج از قلمرو روسیه از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، محسوب می‌شود و نگرانی‌هایی را در غرب برانگیخت.

لوکاشنکو گفت که «هیچ‌کس مخالف این نیست که قزاقستان و سایر کشورها همان روابط نزدیکی را داشته باشند که ما با فدراسیون روسیه داریم. پس اگر کسی نگران است، خیلی ساده است‌؛ به اتحاد بلاروس و روسیه بپیوندد.»

او البته افزود که این دیدگاه خودش است نه دیدگاه روسیه.

روسیه و بلاروس به طور رسمی بخشی از یک کشور اتحادیه، یک اتحادیه بدون مرز بین دو جمهوری شوروی سابق هستند.

در واکنش به دعوت لوکاشنکو، قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان، که تاکنون از به رسمیت شناختن الحاق بخش‌هایی از اوکراین به روسیه امتناع کرده، دعوت لوکاشنکو برای پیوستن به اتحادیه را رد کرد و در بیانیه کنایه‌آمیزی گفت که «در مورد تسلیحات هسته‌ای، ما به آن نیاز نداریم زیرا به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای پیوسته‌ایم.»

همزمان با انتقال سلاح‌های اتمی تاکتیکی به بلاروس، کرملین روز دوشنبه هشدار داد که یک «خلاء» در حوزه کنترل تسلیحات در نتیجه روابط ضعیف بین تعدادی از کشورها در حال ظهور است ولی روسیه در این وضعیت مقصر نیست.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین افزود: «در حالت ایده‌آل این خلاء باید فوراً با اقدامات جدید حقوق بین‌الملل برای تنظیم این وضعیت پر شود.»

او گفت: «این به نفع تمام جهان است. اما برای تحقق این امر ما نیاز به روابط دوجانبه کارآمد با مجموعه‌ای از کشورها داریم که در حال حاضر فاقد آن هستند.»

معاهده 1990 در مورد نیروهای متعارف در اروپا (CFE) محدودیت‌هایی را برای استقرار تجهیزات نظامی در اروپا تعیین کرد. روسیه در سال 2007 مشارکت خود در این معاهده را به حالت تعلیق درآورد و در سال 2015 مشارکت خود را به طور کامل متوقف کرد.

پوتین در ماه جاری، فرمانی را امضا کرد که به طور نمادین این معاهده را پس از بحث و رأی‌گیری در پارلمان روسیه درباره این موضوع، محکوم کرد.

روسیه اخیرا تعدادی از توافقنامه‌های کنترل تسلیحات با کشورهای غربی، از جمله معاهده «استارت» جدید که مقررات اشاعه هسته‌ای را تنظیم می‌کند را به حالت تعلیق درآورد و متعاقبا انتقال سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را به کشور همسایه و متحد خود بلاروس آغاز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید