تقویت زنجیره تامین اقلام حیاتی توسط کشورهای اقیانوس هند و آرام

بیانیه پایانی کنفرانس به‌طور مشخص از «اقلام حیاتی» مذکور نام نبرده است اما یک مقام ژاپنی گفت که این اقلام شامل مواد معدنی حیاتی، نیمه‌رساناها، فناوری‌های جدید انرژی، و سایر منابع یا تجهیزاتی است که در صورت توقف عرضه، می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر جامعه داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای صنعت و فناوری ایالات متحده، ژاپن و دوازده کشور دیگر منطقه هند و اقیانوس آرام توافق کردند تا به منظور مقابله با «شرایط اضطراری»، زنجیره تامین اقلام حیاتی مانند نیمه‌رساناها و داروها را تقویت کنند.

به گزارش خبرگزاری «کیودو»، توافق مذکور در جریان کنفرانس اقتصادی به رهبری آمریکا در دیترویت حاصل شد، و اولین نتیجه ملموس ابتکار جدید واشینگتن از زمان راه‌اندازی در ماه مه پارسال است. هدف این ابتکار کاهش اتکای بی‌رویه به چین است، که باعث شده نفوذ اقتصادی آن در منطقه افزایش پیدا کند.

در حالی که بیانیه پایانی کنفرانس به‌طور مشخص از «اقلام حیاتی» مذکور نام نبرده است، یک مقام ژاپنی گفت که این اقلام شامل مواد معدنی حیاتی، نیمه‌رساناها، فناوری‌های جدید انرژی، و سایر منابع یا تجهیزاتی است که در صورت توقف عرضه، می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر جامعه داشته باشند.

موضوع اختلال در زنجیره تامین، به ویژه در باب کالاهای غذایی، انرژی، و محصولات صنعتی کلیدی پس از همه‌گیری کرونا و حمله روسیه به اوکراین در کانون توجه قرار گرفته است. انعطاف‌پذیری زنجیره تامین، در کنار تجارت منصفانه، انرژی پاک، مالیات مناسب، و مبارزه با فساد، یکی از محورهای توافق کشورهای منطقه اقیانوس هند و آرام است.

این ابتکار عمل به رهبری ایالات متحده سال گذشته توسط جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سفرش به ژاپن اجرایی شد. پس از خروج آمریکا از پیمان تجارت آزاد مشارکت ترانس‌پاسیفیک در دوران ترامپ در سال 2017، ابتکار جدید به عنوان نماد تعامل مجدد بزرگترین اقتصاد جهان با منطقه در نظر گرفته می‌شود.

به گفته کیودو، اعضای پیمان تجاری جدید منشاء حدود 40 درصد تولید ناخالص داخلی جهان هستند. در حال حاضر استرالیا، برونئی، فیجی، هند، اندونزی، ژاپن، مالزی، نیوزیلند، فیلیپین، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند، ایالات متحده و ویتنام در این جمع حضور دارند، و کانادا نیز قصد دارد به زودی به آن بپیوندد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید