اوکراین، ایران را به‌دلیل حمایت نظامی از روسیه تحریم کرد

بسته تحریمی اوکراین شامل ممنوعیت صادرات «کالاهای نظامی و دو منظوره» به ایران و «تعلیق تعهدات اقتصادی و مالی به نفع ساکنان ایران» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان اوکراین، دوشنبه، 8 خرداد بسته تحریمی را علیه ایران، متحد روسیه که متهم به ارسال سلاح به مسکو در جریان تهاجم بیش از یک ساله آن به اوکراین است، تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، این بسته در واکنش به نقش ایران در «پشتیبانی نظامی از روسیه» و یک روز پس از آن توسط پارلمان اوکراین تصویب شد که مقامات اوکراینی از یکی دیگر از بزرگترین حملات پهپادی مسکو با استفاده از پهپادهای شاهد ایرانی به کییف خبر دادند.

پارلمان اوکراین در وب‌سایت خود نوشت: «این قطعنامه تحریم‌های اوکراین را با اقدامات کل جهان متمدن در مسیر انزوای کامل ایران هماهنگ می‌کند.»

این بسته تحریمی شامل ممنوعیت صادرات «کالاهای نظامی و دو منظوره» به ایران و «تعلیق تعهدات اقتصادی و مالی به نفع ساکنان ایران» است.

البته این مصوبه پارلمان اوکراین، هنوز باید توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین امضا و به قانون تبدیل شود.

زلنسکی هفته گذشته مستقیماً از ایرانیان پرسیده بود: «چرا می‌خواهید در ترور روسیه شریک باشید؟»

مشاور زلنسکی، میخائیل پودولیاک نیز یکشنبه گفته بود که زیرساخت‌های کییف توسط ده‌ها پهپاد شاهد مورد اصابت قرار گرفته است.

پودولیاک در «توئیتر» نوشت: «تهران به متحد کلیدی مسکو در این جنگ تبدیل شده است و عمداً به آن سلاح برای تداوم حمله به شهرهای غیرنظامی می‌دهد.»

تهران با بیان اینکه این اقدام زلنسکی برای جلب حمایت‌های نظامی و مالی غرب بوده است، نسبت به تحریم اعمال شده از سوی اوکراین علیه خود پاسخ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size