هزینه گران تامین جنگنده اف-16 برای اوکراین؛ 20 فروند معادل 2 میلیارد دلار

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت این جنگنده‌های پیشرفته سلاحی سحرآمیز نخواهد بود که موازنه قوا را آنطور که اوکراین تصور می‌کند، برهم بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

درخواست اوکراین برای دستیابی به تسلیحات غربی بی‌تردید بسیار پرهزینه است تا حدی که از ظرفیت آمریکا، متحد شماره یک خود هم فراتر رفته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت دفاع اوکراین، شنبه 6 خرداد نسبت به دریافت 48 جنگنده «اف-16» آمریکایی به منظور کمک در آزادسازی این کشور از تهاجم روسیه، ابراز امیدواری کرد.

وزارت دفاع اوکراین تاکید کرد، «4 اسکادران اف-16 (48 جنگنده)، دقیقاً نیاز ما برای آزادی کشورمان از دست متجاوزان را برآورده می‌سازد.»

با این حال، این درخواست اوکراین، فوق‌العاده هزینه‌بردار است و در حدود 5 میلیارد دلار تمام خواهد شد.

10 جنگنده یک میلیارد دلار

در همین راستا، مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا جمعه گفت، 10 جنگنده اف- 16، یک میلیارد دلار هزینه در بر دارد.

با توجه به این گفته میلی، بهای 48 جنگنده، حدود 5 میلیارد است که به نظر نمی‌رسد «پنتاگون» در حال حاضر آمادگی تحمل چنین هزینه‌ای را داشته باشد.

میلی افزود: «اگر جنگنده‌ها اکنون ارسال شوند، به زیان تامین مالی دیگر توانمندی‌ها تمام خواهد شد که باعث پیش‌روی اوکراین شده‌اند.»

منظور رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، سامانه‌های دفاع موشکی پیشرفته و دیگر تسلیحات دفاعی ارسالی به اوکراین است.

او همچنین تاکید کرد که این جنگنده‌های پیشرفته، سلاحی سحرآمیز نخواهد بود که موازنه قوا را آن‌طور که اوکراین تصور می‌کند، برهم بزند.

از سویی، دلیلی که از تمایل واشینگتن برای انجام چنین اقدامی، به‌رغم چراغ سبز به متحدان خود در هفته گذشته، می‌کاهد، این است که واشینگتن تاکنون میلیاردها دلار کمک نظامی به نیروهای اوکراینی برای جنگ با روسیه هزینه کرده است.

با این حال، مقامات اوکراینی هنوز امید زیادی به دستیابی به جنگنده‌های اف-16 دارند، به خصوص که ناوگان جنگنده‌های کنونی ارتش، قدیمی بوده و اکثر آنها متعلق به دوران شوروی سابق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید