مدودف غرب را به «حمله اتمی پیشگیرانه» تهدید کرد

وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که واشینگتن از آغاز حمله روسیه 65 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه تهدید کرد که غرب باید بداند در صورت افزایش سطح رویارویی مسکو با کشورهای عضو ناتو، روسیه به حمله اتمی پیشگیرانه اقدام خواهد کرد.

مدودف، جمعه پنجم خرداد در گفت‌وگو با خبرنگاران در ویتنام گفت: «قوانین ثابت و غیر قابل تغییری در جنگ وجود دارد. اگر به اوکراین تسلیحات اتمی ارسال شود، اقدام به حمله اتمی پیشگیرانه ضروری خواهد بود.»

او از احتمال تحویل جنگنده‌های اف-16 و تسلیحات اتمی توسط آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا به اوکراین خبر داد و تهدید کرد: «در این صورت با موشک‌های هسته‌ای پاسخ آنها را خواهیم داد.»

معاون‌ رئیس شورای امنیت روسیه تصریح کرد که «رفتار ایالت متحده برای کسب منافع خود کاملا عملگرایانه است. آنها مستقیم با دشمن نمی‌جنگند بلکه از طریق صرف هزینه به‌دنبال نابودی دشمن دیرینه خود هستند.»

مدودف رفتار اروپا را «جنون‌آمیز» تعبیر کرد و گفت: «واقعا حیرت‌انگیز است. آنها با تصمیم‌هایشان به افزایش تنش‌ها و درگیری‌ها دامن می‌زنند.»

کمک 65 میلیارد دلاری آمریکا

ایالات متحده پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال 2022 به تشکیل ائتلافی بین‌المللی جهت حمایت مالی و تسلیحاتی از اوکراین اقدام کرد.

در همین رابطه، لوید استون، وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که واشینگتن تاکنون 65 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد که با ارسال جنگنده‌های اف-16 به اوکراین موافق است.

وزیر دفاع آمریکا و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم پنج‌شنبه از «برنامه آموزش خلبانان اوکراینی بر نسل چهارم جنگنده‌های اف-16» خبر دادند و تاکید کردند که «چنین برنامه‌ای، اقدامی مهم و تاثیرگذار» خواهد بود.

اوستن همچنین تشکیل صندوقی برای حمایت مالی از برنامه آموزشی مذکور را خواستار شد.

ژنرال میلی نیز با اشاره به عدم مخالفت آمریکا با تحویل جنگنده‌های اف-16 به اوکراین گفت که «ایجاد نیروی هوایی ضروری و قابل اعتماد برای اوکراین طولانی و زمانبر خواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم