اعلام آمادگی اوکراین برای انجام ضد حمله علیه قوای روسیه

دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین گفت آماده‌ایم تا ضدحمله‌ای که از مدت‌ها پیش برای آن تدارک دیده شده است را علیه نیروهای روسی انجام دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موضوع ضد حمله اوکراین علیه نیروهای روسیه پس از انتشار گزارش‌های ضد و نقیض درباره زمان اجرای آن، محافل سیاسی را تا حد زیادی به خود مشغول داشته است.

موضع چند روز پیش ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین مبنی بر عدم اجرای حمله در آینده نزدیک و ابراز تردید یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه روسی «واگنر» و تاکید او بر این که ضد حمله عملا آغاز شده است، واکنش مجدد اوکراین را در پی داشت.

ما آماده‌ایم

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین شنبه 6 خرداد به «بی بی سی» گفت کشورش آماده است تا ضدحمله ای که از مدت‌ها پیش تدارک آن دیده شده است را علیه نیروهای روسی انجام دهد.

دانیلوف، تاریخ مشخصی را اعلام نکرد، اما گفت که حمله برای بازپس‌گیری اراضی از نیروهای اشغالگر پوتین، ممکن است فردا، روز بعد از آن یا یک هفته دیگر آغاز شود.

او همچنین هشدار داد که دولت اوکراین حق ندارد در این تصمیم، مرتکب اشتباه شود، زیرا این یک «فرصت تاریخی» است که نباید آن را از دست داد.

«بی‌بی‌سی» اعلام کرد طی این مصاحبه بی‌سابقه با دانیلوف، او پیامی تلفنی از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دریافت کرد که دانیلوف را برای شرکت در جلسه‌ای به منظور بحث در مورد ضدحمله فراخواند.

ضد حمله تعیین‌کننده

کی‌یف اخیراً درخواست خود را از متحدان غربی برای افزایش و تسریع در ارسال کمک‌های نظامی تکرار کرده است تا بتواند این حمله را علیه نیروهای روسی به منظور بازگرداندن مناطق اشغالی شرق کشور انجام دهد.

اگرچه اوکراین ظرف یک سال و نیم گذشته، محموله‌های بسیاری از سلاح‌های پیشرفته غربی، از جمله تانک و خودروهای زرهی، علاوه بر آموزش‌های نظامی غربی برای نیروهای خود دریافت کرد، با این حال هنوز تاریخ دقیقی برای انجام ضد حمله اعلام نکرده است.

این در حالی است که نیروهای روسیه در مناطق شرقی اوکراین با خطوط دفاعی چند لایه که به عمق بیست کیلومتر می‌رسد، مستقر هستند و به همین دلیل، ضد حمله کی‌یف، احتمالاً علاوه بر دیگر موانع، با میدان‌های مین و سنگرهای ضد تانک نیز مواجه خواهد شد.

بر اساس برآوردهای غربی، زیان‌های جانی ارتش روسیه، بالغ بر 200 هزار کشته و زخمی است ولی روسیه از اعلام شمار تلفات خود خودداری می‌کند اگرچه بارها به دشواری عملیات نظامی خود در خاک اوکراین اذعان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید