محکومیت یکی از رهبران حمله به کنگره آمریکا به هجده سال زندان

رودز از کار خود ابراز پشیمانی نکرد، و در عوض «چپ افراطی» را به تلاش برای نابودی آمریکا متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استوارت رودز، بنیانگذار گروه راست افراطی «سوگندنگهداران» که از رهبران حمله 6 ژانویه 2021 به کنگره ایالات متحده است، روز پنجشنبه با اتهام «فتنه علیه امنیت ملی» به 18 سال زندان محکوم شد، که طولانی‌ترین حکمی است که تا به امروز در این پرونده صادر شده است.

به گزارش «رویترز»، آمیت مهتا، قاضی دادگاه فدرال منطقه واشینگتن، این حکم را در حالی صادر کرد که رودز سرکشانه از قبول اتهام خود سر باز زد و خود را یک «زندانی سیاسی» خواند که مانند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، تلاش کرده است با افرادی که «می‌خواهند کشور ما را ویران کنند»، مبارزه کند.

مهتا خطاب به رودز گفت: «آقای رودز، معلوم است که شما به مدت چندین دهه به دنبال تبدیل دموکراسی این کشور به خشونت بوده‌اید. شما تهدید و خطر دائمی برای این کشور، جمهوری و ساختار دموکراسی ما هستید.»

کاترین راکوچی، دادستان فدرال نیز گفت: «آقای رودز به منظور ارعاب و وادار کردن اعضای دولت ما به توقف روند انتقال قانونی قدرت پس از انتخابات ریاست‌جمهوری، با استفاده از زور و خشونت توطئه‌ای را رهبری کرد. همانطور که دادگاه به تازگی دریافت، این کار تروریسم است.»

رودز از کار خود ابراز پشیمانی نکرد، و در عوض «چپ افراطی» را به تلاش برای نابودی آمریکا متهم کرد. او گفت: «من بر این باورم که این کشور به طرزی باورنکردنی از هم پاشیده است. پیگرد من و باقی بچه‌های 6 ژانویه فقط اوضاع را بدتر می‌کند. من تمام 6 ژانویه‌ای‌ها را زندانی سیاسی می‌دانم، و به نظرم به همه آنها بیش از حد حکم داده‌اند.»

به گفته رویترز، در میان بیش از 1000 نفری که در ارتباط با حمله 6 ژانویه 2021 به کنگره آمریکا به حمایت از ترامپ و برای جلوگیری از انتقال قدرت به جو بایدن تحت پیگرد قرار دارند، رودز تاکنون طولانی‌ترین مجازات حبس را دریافت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید