لاوروف آمادگی روسیه برای کمک نظامی به ارتش سومالی را اعلام کرد

روسیه در سال‌های اخیر ابتکارات خود را در قاره آفریقا تشدید کرده و خود را جایگزینی برای قدرت‌های استعماری سابق معرفی کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از آمادگی کشورش برای تامین نیازهای نظامی و فنی ارتش سومالی به منظور مبارزه با «تروریسم» خبر داد.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، لاوروف جمعه 5 خرداد، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفت‌وگو با همتای سومالیایی خود، ابشیر عمر جما، گفت: «ما آمادگی خود را برای پاسخگویی به نیاز ارتش ملی سومالی به تجهیزات لازم برای تکمیل تلاش‌ها جهت مبارزه با افراط‌گرایان از جمله القاعده و الشباب اعلام کردیم.»
لاوروف افزود که روسیه به آماده‌سازی کادر پلیس سومالی نیز کمک خواهد کرد.

لاوروف همچنین به قدردانی روسیه از موضع متعادلی که سومالی در قبال بحران اوکراین اتخاذ می‌کند، اشاره کرد.

علاوه بر این، به گفته لاوروف، روسیه نیز به نوبه خود از مواضع مشروع دولت سومالی هنگام بحث درباره وضعیت این کشور در شورای امنیت سازمان ملل حمایت خواهد کرد.

روسیه در سال‌های اخیر ابتکارات خود را در قاره آفریقا تشدید کرده و خود را جایگزینی برای قدرت‌های استعماری سابق معرفی کرده است.

ناظران می‌گویند که این پیشنهاد لاوروف بیشتر ابراز علاقمندی فزاینده روسیه به قاره آفریقا همانند تلاش دیگر رقبای غرب، نظیر چین برای برای گسترش نفوذ را نشان می‌دهد.

پیش از آن اوکراین نیز در تحولی پس از آغاز تهاجم روسیه علیه کییف، با دوراندیشی مبنی بر تقویت روابط با کشورهای آفریقایی و تلاش برای کسب آرای این کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به افتتاح 30 سفارتخانه در کشورهای آفریقایی اقدام کرد.

در حال حاضر روسیه علاوه بر روابط سیاسی نفوذ خود در قاره آفریقا را با حضور نظامی و میدانی از جمله ایجاد پایگاه‌های نظامی و همچنین در قالب گروه «واگنر» که یک ارتش خصوصی است، در جمهوری آفریقای مرکزی، مالی، موزامبیک، لیبی و سودان پیش می‌برد.

پیشتر آمریکا در واکنش به کمک‌های تسلیحاتی روسیه به برخی کشورهای بی‌ثبات آفریقایی، نسبت به تحویل سلاح و موشک از سوی گروه واگنر به نیروهای پشتیبانی سریع، یکی از طرف‌های درگیر در سودان، هشدار داد.

این نگرانی آمریکا پس از اظهارات لاوروف ابراز می‌شود که در بحبوحه آغاز بحران سودان و همزمان با دوره ریاست روسیه بر شورای امنیت سازمان ملل مدعی شده بود سودان حق دارد از «خدمات» گروه واگنر بهره‌مند شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید