روسیه دیپلمات‌های ارشد آمریکایی را در اعتراض به گفته‌های سالیوان فراخواند

از آغاز تهاجم نظامی پوتین به اوکراین روسیه همواره کشورهای غربی و ایالات متحده آمریکا را به دخالت مستقیم در جنگ متهم کرده و به انجام اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه روسیه دیپلمات‌های ارشد آمریکایی را در اعتراض به اظهارات جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، که او را به «حمایت مؤثر» از حملات به کریمه متهم کرده است، احضار کرد.

به گزارش «رویترز»، وزارت خارجه روسیه روز جمعه، 5 خرداد، در بیانیه خود گفت: «زمان آن فرا رسیده است که واشنگتن بیاموزد که هر شکلی از تجاوز به روسیه با شدیدترین پاسخ ممکن مواجه خواهد شد.»

با این‌که روسیه مشخص نکرده که به کدام نظرات ایالات متحده اعتراض دارد، اما وقتی از سالیوان در مصاحبه‌ای با «سی ان ان» در روز یکشنبه پرسیده شد که آیا اوکراین باید سلاح‌هایی داشته باشد که بتواند به اهداف روسیه در کریمه برسد، او پاسخ داد: «بله. ما محدودیتی برای اوکراین قائل نشده‌ایم که بتواند به قلمرو خود در داخل مرزهای شناخته شده بین‌المللی خود حمله کند.»

سالیوان همچنین گفته بود: «آنچه ما گفتیم این است که اوکراین را با سیستم‌های آمریکایی و غربی قادر به حمله به روسیه نخواهیم کرد ولی ما معتقدیم کریمه اوکراین است.»

شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه در سال 2014، توسط روسیه تصرف و به طور یکجانبه از خدا اوکراین جدا و ضمیمه خاک روسیه شد، اما در سطح بین‌المللی به عنوان سرزمین اوکراین به رسمیت شناخته می‌شود.
روسیه در هفته‌های اخیر با مجموعه‌ای از حملات نظامی، از جمله حملات پهپادی در قلمرو شناخته‌شده بین‌المللی خود و حمله فرامرزی در روز سه‌شنبه در

منطقه بلگورود که شبه‌نظامیان اوکراینی را در رابطه با آن مقصر دانسته، خبر داده است.

با این وجود، کی‌یف اعلام کرد که هیچ ارتباطی با این حملات ندارد.

روسیه پیش از این نیز غرب و آمریکا را به دخالت مستقیم در درگیری نظامی خود با اوکراین متهم کرده است. اما، غرب می‌گوید که به دفاع از استقلال و حاکمیت اوکراین ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید