خطر کاهش توان دفاعی آمریکا در سایه عدم توافق بر سر افزایش سقف بدهی ایالات متحده

در سایه فشارها و ابراز تردیدها رئیس جمهوری و رئیس کنگره آمریکا در تلاش هستند تا به توافقی برای تعیین سقف بدهی‌های ایالات متحده دست یابند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که دولت بایدن اعلام کرده که با کاهش «مخارج اختیاری» برای افزایش سقف بدهی موافق است، ژنرال ارشد آمریکایی روز پنج‌شنبه، 4 خرداد در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که طرح کاهش بدهی‌ها، آسیب قابل توجه و واضحی به امنیت ملی ایالات متحده وارد می‌کند و تأثیر منفی بر آمادگی نظامی، روحیه و توانمندی‌های آن خواهد گذاشت.

به گزارش «رویترز»، مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «من فکر می‌کنم بدون شک تأثیر منفی بسیار مهمی بر آمادگی، روحیه و توانایی‌های ارتش ایالات متحده خواهد داشت، اگر ما قصور کنیم و به سقف بدهی نرسیم.»

او همچنین ادامه داد: «من فکر می‌کنم که بدون شک این پیامدهای کاملاً واضح و روشن بر امنیت ملی، بسیار بسیار مهم خواهد بود.»

جو بایدن، رئیس جمهوری و کوین مک کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنج‌شنبه در تلاشند تا به توافقی بر سر افزایش سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری ایالات متحده نزدیک شوند.

اما برخی از جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا مخالف هرگونه توافق و مصالحه‌ای هستند و اصرار دارند که هر توافقی باید شامل کاهش شدید هزینه‌ها باشد.

گفته می‌شود که ستون اصلی مذاکره بین بایدن و مک کارتی برای افزایش سقف بدهی‌ها، کاهش مخارج اختیاری است، موضوعی که دولت هزینه‌های بهداشت، درمان و آموزش را از آن کنار گذاشته است. در عوض، بحث کاهش بودجه نیروهای امنیتی، پلیس و بودجه نظامی از سوی برخی تحلیل‌گران و کارشناسان دموکرات مطرح شده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده هشدار داده است که ممکن است از اول ژوئن برای پوشش تمام هزینه‌های خود با کمبود بودجه مواجه شود و این امر باعث یک رکود اقتصادی فاجعه بار خواهد شد مگر اینکه کنگره با دولت به توافقی دست یابد.

اقتصاددانان می‌گویند که یک کسری بودجه از نظر اقتصادی ویرانگر خواهد بود، بازارهای مالی در سرتاسر جهان را متزلزل می‌کند، هزینه‌های استقراض را بالا می‌برد و باعث رکود عمیق ایالات متحده با افزایش بیکاری می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید