ارتش صربستان در پی تنش‌های شمال کوزوو به حالت آماده‌باش کامل درآمد

حدود 50 هزار صرب ساکن در چهار حوزه شهرداری شمال کوزوو، از جمله زوچان، در اعتراض به این‌که خواسته‌های آنها برای خودمختاری بیشتر برآورده نشده است، از رای دادن در انتخابات 23 آوریل اجتناب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از درگیری معترضان صرب و پلیس در یکی از شهرهای صرب‌نشین کوزوو، الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهوری صربستان، ارتش این کشور را در حالت آماده‌باش کامل جنگی قرار داد.

به گزارش «رویترز»، او به یگان‌های ارتش دستور داده تا به مرز کوزوو نزدیک‌تر شوند.

میلوش ووچویچ، وزیر دفاع صربستان نیز در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: «دستور حرکت فوری (نیروها) به مرز کوزوو صادر شده است.»
او گفت: «روشن است که ترور علیه جامعه صرب در کوزوو در حال وقوع است.»

پلیس و معترضان در شهر زوچان در شمال کوزوو پس از تجمع گروهی در مقابل ساختمان شهرداری، در تلاش برای جلوگیری از ورود شهردار تازه انتخاب شده آلبانیایی به دفتر کارش، درگیر شدند».

پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

به گفته خبرنگاران «رویترز»، یک خودروی پلیس بعداً به آتش کشیده شد.

این اعتراضات پس از تحریم گسترده انتخابات محلی صورت گرفت.

حدود 50 هزار صرب ساکن در چهار حوزه شهرداری شمال کوزوو، از جمله زوچان، در اعتراض به این‌که خواسته‌های آنها برای خودمختاری بیشتر برآورده نشده است، از رای‌گیری 23 آوریل اجتناب کردند.

ناظران این تحریم انتخابات را یک شکست جدید برای توافق صلح ماه مارس بین کوزوو و صربستان، قلمداد کردند.

مشارکت در انتخابات 3.47 درصد بود و صرب‌های محلی گفتند که با شهرداران جدید در این چهار حوزه شهرداری - که همگی از احزاب آلبانیایی‌تبار هستند - کار نخواهند کرد زیرا آنها را نمایندگی نمی‌کنند.

پیش از این، پلیس بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که به شهرداران تازه انتخاب شده کمک می‌کند تا بتوانند به دفاتر شهرداری در چهار شهرداری شمالی وارد شوند.

صرب‌های منطقه شمال کوزوو اعلام استقلال کوزوو از صربستان در سال 2008 را نمی‌پذیرند و تقریباً یک دهه پس از پایان جنگ در آنجا، همچنان بلگراد را پایتخت خود می‌دانند.

آلبانیایی‌ها، گروه اتنیکی هستند بیش از 90 درصد جمعیت کوزوو را تشکیل می‌دهند و اکثریت صرب‌های ساکن کوزوو فقط در منطقه شمالی این کشور ساکن هستند.
در ماه مارس، طرح مورد حمایت غرب که به طور شفاهی توسط دولت‌های کوزوو و صربستان با آن موافقت شد، با اعطای خودمختاری بیشتر به صرب‌های محلی و با حفظ اختیارات نهایی توسط دولت در کوزوو، تنش‌ها را کاهش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید