کیشیدا: ژاپن قصد پیوستن به «ناتو» را ندارد

سخنگوی وزارت خارجه چین اقدام ژاپن را کاری خواند که منطقه آسیا و اقیانوسیه از آن «استقبال» نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور هیچ برنامه‌ای برای عضویت در پیمان نظامی-امنیتی آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» ندارد، اما افزود امکان افتتاح «دفتر ارتباطی» ناتو در ژاپن وجود دارد.

به گزارش «ژاپن امروز»، اظهارات کیشیدا پس از آن بیان شد که سفیر ژاپن در آمریکا اوایل ماه جاری گفته بود ناتو به رهبری ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی برای افتتاح دفتر توکیو برای «تسهیل رایزنی‌ها» در منطقه است، که اولین دفتر این سازمان در آسیا خواهد بود.

کیشیدا در جلسه روز چهارشنبه پارلمان گفت: «من از هیچ تصمیمی در ناتو درباره ایجاد این دفتر مطلع نیستم، و کشورمان قصد ندارد به عنوان یک کشور عضو یا نیمه‌عضو به ناتو بپیوندد.»

در واکنش به این اظهارات، مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، اقدام ژاپن را کاری خواند که منطقه آسیا و اقیانوسیه از آن «استقبال» نمی‌کند، و گفت توکیو با توجه به «سابقه تجاوزکارانه» خود باید در موضوع امنیت نظامی «بسیار محتاطانه» عمل کند.

ژاپن آخر هفته پیش میزبان نشست «گروه هفت» در هیروشیما بود. در جریان این اجلاس رهبران دموکراسی‌های ثروتمند توافق کردند که تعامل اقتصادی با چین را «ریسک‌زدایی» کنند، اما با چین قطع رابطه نکنند.

رهبران گروه هفت با هشدار ضمنی نسبت به سیاست اقتصادی چین، اعلام کردند که هرگونه تلاش برای «نظامی‌کردن زنجیره‌های تامین» شکست می‌خورد و با پیامدهایی روبرو خواهد شد. آنها بر اهمیت ثبات در تنگه تایوان نیز تاکید کردند.

این گروه در بیانیه‌ای بدون اشاره مستقیم به چین گفت: «تلاش‌ برای نظامی ‌کردن روابط اقتصادی از طریق وادار کردن اعضای گروه هفت و شرکای ما، شامل اقتصادهای کوچک، شکست خواهد خورد، و با پیامدهایی مواجه خواهد شد.»

خبرگزاری «کیودو» اواخر روز چهارشنبه به نقل از مقامات دولت ژاپن گزارش داد که کیشیدا در حال برنامه‌ریزی برای شرکت در نشست بعدی ناتو است که قرار است ماه ژوئیه در لیتوانی برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید