لوکاشنکو از آغاز انتقال سلاح‌های هسته‌ای روسیه به بلاروس خبر داد

رهبر اپوزیسیون بلاروس: استقرار جنگ‌افزارهای هسته‌ای روسیه نه تنها جان مردم بلاروس‌ را به خطر می‌اندازد، بلکه تهدید جدیدی علیه اوکراین و کل اروپا ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری بلاروس از «آغاز انتقال جنگ‌افزارهای هسته‌ای» روسیه به کشورش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس پنج‌شنبه، 4 خرداد، در جریان سفر به مسکو گفت که اجازه داده است تا از قلمروی بلاروس به عنوان سکویی برای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای روسیه به اوکراین استفاده شود.

کشور بلاروس تحت حمایت مسکو با اوکراین و نیز کشورهای لهستان، لیتوانی و لتونی که از اعضای اتحادیه اروپا و عضو پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» هستند، هم‌مرز است.

در ماه مارس، پوتین اعلام کرد که تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی یا کوتاه‌برد خود را در قلمرو بلاروس مستقر خواهد کرد که این اظهارنظر او با محکومیت گسترده جهان غرب مواجه شد.

لوکاشنکو گفت که پوتین روز چهارشنبه به او اطلاع داده است که فرمانی را برای استقرار چنین جنگ‌افزارهایی امضا کرده است.

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس نیز پنج‌شنبه گفت این اقدام نه تنها جان مردم بلاروس‌ را به خطر می‌اندازد، بلکه تهدید جدیدی علیه اوکراین و کل اروپا ایجاد می‌کند.

او افزود: «این اقدام مردم بلاروس را گروگان جاه‌طلبی‌های امپراتوری روسیه خواهد کرد.»
سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی، سلاح‌های میدان نبرد هستند که در عین ویران‌کننده بودن، در مقایسه با سلاح‌های راهبردی دوربرد، حوزه عملکرد محدودتری دارند.

سربازان بلاروس از ماه آوریل، آموزش سیستم‌های موشکی روسیه با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را آغاز کردند.

ناظران معتقدند همزمانی این اقدام با آغاز آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جنگنده‌های اف-16 و موافقت آمریکا با تحویل این جنگنده‌ها به اوکراین، معنادار به نظر می‌رسد و می‌تواند سرآغاز جنگ جهانی دیگری باشد که روسیه از پیش غرب را با احتمال وقوع آن تهدید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size