فروش سامانه دفاع هوایی «ناسامز» آمریکایی به اوکراین

وزیر دفاع هلند اعلام کرد که این کشور خواستار آموزش هر چه سریعتر خلبانان اوکراینی بر جنگنده‌های اف-16 است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا از فروش سامانه دفاع هوایی «ناسامز» و تجهیزات نظامی به ارزش 285 میلیون دلار به اوکراین خبر داد.

سازمان همکاری امنیتی-دفاعی آمریکا، چهارشنبه سوم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اوکراین نیازمند تقویت دفاع هوایی خود برابر حملات موشکی و تهاجم جنگنده‌های روسیه است.»

این بیانیه افزود: «استقرار سامانه ناسامز قدرت دفاعی اوکراین جهت حمایت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های این کشور را افزایش می‌دهد.»

بیانیه ادامه داده است که فروش و راه‌اندازی این سامانه نیازمند حضور نیروهای آمریکایی یا پیمانکاران نظامی وابسته به دولت ایالات متحده در اوکراین نیست.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر با فروش این سامانه به اوکراین موافقت کرده بود و اسناد این معامله نظامی برای موافقت نهایی به کنگره ایالات متحده ارسال شده است.

آمریکا و برخی کشورهای غربی از آغاز حمله روسیه، ده‌ها میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه دادند اما سامانه دفاع هوایی ناسامز طی معامله فروش به اوکراین واگذار می‌شود.

سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین در ممانعت از کنترل آسمان این کشور توسط روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کردند.

جنگنده اف-16
جنگنده اف-16

آموزش خلبانان اف-16

از سویی، کایسا اولنگرین، وزیر دفاع هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور اعلام کرد که این کشور خواستار آموزش هر چه سریعتر خلبانان اوکراینی بر جنگنده‌های اف-16 است.

وزیر دفاع هلند تاکید کرد که این برنامه آموزشی با همکاری بلژیک، دانمارک ‌و بریتانیا انجام می‌شود و دیگر کشورها هم می‌توانند در این برنامه مشارکت کنند.

در همین رابطه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان ناتو، سه‌شنبه تصریح کرد که آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جنگنده‌های اف-16 به معنای درگیر شدن ناتو در جنگ روسیه و اوکراین نیست.

شماری از دیپلمات‌های روسی روز دوشنبه اعلام کردند که تحویل جنگنده‌های اف-16 به اوکراین، نقش ناتو در بحران اوکراین را مجددا مطرح کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا جمعه گذشته با برنامه آموزش خلبانان اوکراینی بر جنگنده‌های اف-16 موافقت کرد.

همزمان، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هم قول داد که از این جنگنده‌ها برای حمله به خاک روسیه استفاده نخواهد کرد.

کشورهای غربی پیوسته اعلام کردند با هدف شکست حمله نظامی روسیه، به اوکراین کمک نظامی می‌کنند اما خواستار تقابل نظامی میان ناتو و مسکو نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید