انتقاد شدید پوتین نسبت به مداخله در امور داخلی کشورها

رئیس‌جمهوری روسیه مقصر این دوران جدید آشفتگی را برخی «کشورها و اتحادیه‌ها» نامید، که به رقبای روسیه در غرب و ناتو تعبیر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، کشورهایی که به گفته او در تلاش برای «تحمیل سلطه» خود بر دیگران هستند، و در این راستا کاملا «حاکمیت» کشورهای دیگر را زیر پا می‌گذارند، را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش «سی‌ان‌بی‌سی»، پوتین که روز چهارشنبه در کنفرانسی درباره مسائل امنیتی سخنرانی می‌کرد، گفت که جهان به طور فزاینده‌ای بی‌ثبات شده است، و افزود «کانون‌‌های تنش جدید» در حال ظهور است.

رئیس‌جمهوری روسیه مقصر این دوران جدید آشفتگی را برخی «کشورها و اتحادیه‌ها» نامید، که به گفته او در تلاش برای حفظ سلطه و تحمیل قوانین خود هستند، و حاکمیت، منافع ملی، و سنت‌های سایر کشورها را کاملاً نادیده می‌گیرند. برداشت عمومی این است که پوتین به رقبای روسیه در غرب و ناتو اشاره می‌کند.

پوتین تاکید کرد: «تمام این‌ها با افزایش پتانسیل نظامی، مداخله بی‌رویه در امور داخلی سایر کشورها، و تلاش برای اخذ مزایای یکجانبه از بحران انرژی و غذایی که توسط تعدادی از کشورهای غربی به وجود آمده، همراه است.»

به گفته سی‌ان‌بی‌سی، پوتین در حالی این حرف‌ها را می‌زند که طی دوران 23 ساله رهبری وی بر روسیه، کرملین به‌طور سیستماتیک در امور سایر کشورها مداخله و حاکمیت آنها را نقض کرده است، که نمونه اخیرش حمله روسیه به اوکراین است.

پیش از حمله به اوکراین نیز موارد متعددی از دخالت روسیه در امور سایر کشورها مشاهده شده بود. این‌ها شامل حملات سایبری با پشتیبانی حکومتی، انتشار اطلاعات نادرست، تلاش برای تأثیرگذاری بر رفراندوم «برگزیت» بریتانیا در سال 2016، و مداخله در انتخابات آمریکا در همان سال و دوباره در سال 2020 است.

به گفته سی‌ان‌بی‌سی، روسیه همچنین به حمایت از احزاب راست افراطی و چپ افراطی در اروپا برای بر هم زدن ثبات سیاسی قاره متهم شده است، و اخیراً در پی جلب نظر کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین برای تأثیرگذاری بر سیاست داخلی و خارجی آنها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید