کرملین: روسیه همه اهداف خود در اوکراین را محقق می‌کند

رئیس اطلاعات نظامی اوکراین: ضد حمله قریبا آغاز خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه مواضع پیاپی اوکراین مبنی بر ضد حمله قریب‌الوقوع خود به نیروهای روسیه، خبرگزاری«تاس» به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین آورد که روسیه تمامی اهداف خود در اوکراین را چه از طریق عملیات نظامی یا دیگر راه‌ها، محقق خواهد کرد.

پسکوف، چهارشنبه 3 خرداد در پاسخ به پرسشی در این خصوص که آیا روسیه احتمال توقف درگیری‌ها را بررسی خواهد کرد، به «تاس» گفت که مسکو «صرفا تکمیل عملیات نظامی خود، تضمین منافع‌ و دستیابی به اهدافش چه از طریق عملیات ویژه یا هر وسیله در دسترس دیگر را مد نظر قرار می‌دهد.»

او با این بیان که هنوز برای صحبت در مورد کارآمدترین نقشه از دید روسیه در میان طرح‌های ارائه شده از سوی کشورهای مختلف برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه اوکراین و این که آیا این مسکو طرح خاصی برای حل و فصل مناقشه دارد، زودهنگام است، افزود: «تا این لحظه روشن است که هیچ نشانه‌ای دال بر حل و فصل مسالمت آمیز وجود ندارد و عملیات ویژه نظامی تداوم دارد.»

به گفته پسکوف، در حال حاضر نمی‌توان در مورد مذاکره با کی‌یف صحبت کرد، چرا که خود مقامات اوکراین، مذاکره با روسیه را ممنوع کرده‌اند.

از سویی اولاف شولتز، صدراعظم آلمان پیشتر گفته بود که مذاکرات صلح در خصوص وضعیت اوکراین نباید با هدف متوقف کردن منازعه باشد و مسئولان سایر کشورهای غربی نیز موضع مشابهی را ابراز کردند.

در این راستا ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا در 22 مه، هرگونه طرح صلح که مبتنی بر پس‌دادن اراضی اشغالی اوکراین باشد و به توقف منازعه بیانجامد را «اشتباهی اساسی» توصیف کرد.

کی‌یف نیز خاطرنشان کرده است که ابتکارات صلح نباید شامل توقف درگیری باشد.

این در حالی است که کرملین سه‌شنبه اعلام کرد، افزایش تعهدات کشورهای غربی برای ارائه کمک نظامی به اوکراین، وضعیت موجود در خط مقدم را تغییر نخواهد داد.

پسکوف در تماس با خبرنگاران گفت که تامین جنگنده‌های مدرن «اف-16» برای اوکراین، حاوی «خطراتی آشکار» است.

تاکید کی‌یف بر قریب‌الوقوع بودن ضد حمله

همزمان کریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین، تصریح کرد که این کشور به اندازه کافی تسلیحات در اختیار دارد و ضدحمله مورد انتظار، «به زودی آغاز خواهد شد.»

بودانوف در مصاحبه‌ای با سازمان رادیو و تلویزیون ژاپن گفت: «زمان بیرون‌راندن روس‌ها فرا رسیده است.»

هفته‌هاست که گزارش‌هایی در مقیاس گسترده‌ در اوکراین پیرامون ضدحمله منتشر شده ، با این حال بودانوف ضمن پیش‌بینی تداوم عملیات، هشدار داد که موفقیت یا شکست به میزان حمایت تسلیحاتی دیگر کشورها بستگی دارد.

رئیس اطلاعات نظامی اوکراین افزود: « بسیاری از شهروندان هنوز تحت اشغال روسیه هستند و دیگر نباید وقت را تلف کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید