چین با پشت سر گذاشتن ژاپن اولین صادرکننده خودروی جهان شد

دور شدن از سوخت‌های فسیلی و روی آوردن به خودروهای انرژی نوین به رشد صنعت خودروسازی چین کمک کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری «بی‌بی‌سی»، چین اخیرا اعلام کرد که با سبقت گرفتن از ژاپن طی سه ‌ماهه اول امسال، به بزرگترین صادرکننده خودرو در سراسر جهان تبدیل شده است.

ارقام رسمی منتشرشده نشان می‌دهد که چین طی این دوره 1.07 میلیون دستگاه خودرو صادر کرده است، که 58 درصد نسبت به سه ماهه اول سال 2022 افزایش یافته است. طی همین مدت، صادرات خودروی ژاپن با افزایش 6 درصدی نسبت به سال گذشته به 954185 دستگاه رسید.

چین پارسال با پشت سر گذاشتن آلمان به دومین صادرکننده بزرگ خودروی جهان تبدیل شده بود. طبق آمار اداره کل گمرک چین، این کشور 3.2 میلیون دستگاه خودرو در سال 2022 صادر کرد، در حالی که صادرات خودروی آلمان 2.6 میلیون دستگاه بود.

به گفته بی‌بی‌سی، دور شدن از سوخت‌های فسیلی و روی آوردن به «خودروهای انرژی نوین»، شامل خودروهای الکتریکی، و افزایش تقاضای خرید خودرو توسط روسیه، به رشد صنعت خودروسازی چین کمک کرده است. صادرات خودروهای انرژی نوین چینی طی سه ماه اول امسال بیش از 90 درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.

شرکت خودروسازی برقی «تسلا» متعلق به ایلان ماسک، یک شعبه بزرگ تحت عنوان «گیگافَکتوری» در شانگهای دارد، که تولیدات خود را به کشورها و مناطق مختلف جهان از جمله ژاپن و اروپا صادر می‌کند.

این کارخانه در حال حاضر قادر به تولید 1.25 میلیون خودرو در سال است، و در حال برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت خود است. گیگافکتوری ماه پیش تولید خودروهای ورزشی مدل Y را برای صادرات به کانادا آغاز کرد.

پس از حمله روسیه به اوکراین و تحریم سنگین مسکو توسط کشورهای غربی، چین همچنین شاهد افزایش صادرات خودروهای خود به روسیه بوده است. سال گذشته خودروسازان چینی مثل «جیلی»، «چِری» و «گریت وال»، پس از خروج رقبای خود مانند «فولکس واگن» و «تویوتا» از بازار روسیه، شاهد افزایش سهم خود در بازار این کشور بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید