واشینگتن: از حمله به خاک روسیه «حمایت» نمی‌کنیم

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که در جریان عملیات دفع حمله به بلگورود، بیش از 70 «تروریست اوکراینی» را کشته و بقیه عوامل ملی‌گرا مجبور به عقب‌نشینی به داخل خاک اوکراین شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه دوم خرداد با ابراز تردید کشورش نسبت به درستی گزارش‌ها مبنی بر استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط واشینگتن به کی‌یف در حمله به داخل خاک روسیه، افزود که واشینگتن از هیچ حمله‌ای به داخل روسیه، پشتیبانی نمی‌کند.

این موضع پس از این بود که مسکو سه‌شنبه اعلام کرد نیروهای مسلح این کشور با استفاده از نیروی هوایی و توپخانه، تهاجم گروه اوکراینی به منطقه مرزی بلگورود روسیه در روز دوشنبه را در جدی‌ترین تهاجم به خاک روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین، «درهم شکسته» است.

پیکارجویانی از اوکراین، دوشنبه ضمن رخنه به خاک روسیه، به چندین شهرک در منطقه بلگورود که هدف حملات توپخانه و پهپادی قرارداشت، حمله کردند و اهالی این مناطق مجبور به فرار شدند.

نگرانی عمیق کرملین

کرملین پس از این تهاجم، با ابراز «نگرانی عمیق» خود، خواستار «تلاش‌های بیشتر» برای جلوگیری از عملیات رخنه شد که در ماه‌های گذشته افزایش یافته و صلابت دفاعی روسیه را زیر سئوال برده؛ آنهم در حالی که کی‌یف مکررا تاکید دارد، خود را برای حمله‌ای گسترده آماده می‌سازد.

وزارت دفاع روسیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که متجاوزان را با استفاده از عملیات سنگین و بی‌سابقه هوایی و توپخانه، عقب راند و «سازمان‌های ملی‌گرا (اوکراینی) را درهم کوبید.»

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که در جریان این عملیات، بیش از 70 «تروریست اوکراینی» را کشته و بقیه عوامل ملی‌گرا مجبور به عقب‌نشینی به داخل خاک اوکراین شدند و حملات تا نابودی کامل آنها ادامه یافت.

«لژیون آزادی روسیه»

از سویی ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار بلگورود نیز تاکید کرد که غیرنظامیان از 9 شهرک تخلیه شدند. به گزارش مسئولان ذی‌ربط، 13 نفر «در نتیجه اقدامات جنایتکارانه» پیکارجویان و گلوله‌باران نیروهای اوکراینی، زخمی شدند.»

روسیه کی‌یف را به دست داشتن در این حمله متهم کرد، اما مقامات اوکراینی هرگونه دخالت در آن را تکذیب کردند.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت: «اوضاع منطقه بلگورود، یک بحران داخلی روسیه است... ما در خاک خارجی نمی‌جنگیم.»

این در حالی است که گروهی موسوم به «لژیون آزادی روسیه»، متشکل از جنگجویانی روسی که در کنار نیروهای اوکراینی در حال نبرد با روسیه هستند، مسئولیت این حمله را از طریق «تلگرام» به عهده گرفتند.

این گروه که روسیه آنها را به عنوان گروهی «تروریستی» طبقه بندی کرده، مسئولیت حمله به منطقه بلگورود را برعهده گرفت و چه‌بسا گروه مشابه دیگری به نام «سپاه داوطلبان روسیه» در این عملیات شرکت داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید