محاکمه ترامپ هم‌زمان با رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان برای ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود

ترامپ مدعی شد که دادگاه قصد دخالت در انتخابات را دارد، و تاکید کرد «این دقیقاً همان چیزی است که دموکرات‌های چپ رادیکال می‌خواستند»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محاکمه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، در پرونده پرداخت حق‌السکوت به استورمی دنیلز، ستاره فیلم‌های پورن، قرار است در تاریخ 25 مارس 2024، در بحبوحه رقابت‌های مقدماتی میان جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست‌جمهوری و کمتر از هشت ماه قبل از انتخابات برگزار شود.

به گزارش «گاردین»، قاضی خوان مرچن روز سه‌شنبه در دادگاه منطقه منهتن نیویورک تاریخ محاکمه را اعلام کرد. او به ترامپ، که از طریق کنفرانس ویدیویی از خانه خود در فلوریدا در جلسه شرکت کرده بود، توصیه کرد که در مدت زمان محاکمه چندهفته‌ای، تمام کارهایش را کنار بگذارد و روی دفاع از خود تمرکز کند.

ترامپ در طول عمده جلسه، که حدود 15 دقیقه طول کشید، بی‌صدا بود و معلوم بود دارد با وکیل خود صحبت می‌کند. وی اولین رئیس‌جمهوری ایالات متحده است که با اتهامات جنایی روبرو شده است.

در جلسه روز سه‌شنبه قاضی مرچن همچنین تاکید کرد که ترامپ و وکلای وی حق انتشار عمومی مدارک مخفی یا انتقال آنها به اشخاص ثالث را ندارند. این دستور پیشتر به ترامپ و تیم حقوقی وی ابلاغ شده بود.

پس از دستگیری ترامپ، دادستانی منطقه منهتن با استناد به سوابق وی در بیان «اظهارات آزاردهنده، شرم‌آور و تهدیدآمیز» درباره افرادی که با آنها وارد دعوای حقوقی شده است، از قاضی خواسته بود تا ترامپ را از انتشار اسناد منع کند.

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در ماه آوریل متهم به 34 فقره جعل سوابق تجاری به منظور پرداخت 130000 دلار حق‌السکوت به ستاره پورن در جریان کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 برای ساکت نگه داشتن وی درباره روابط جنسی خود با ترامپ شده بود.

به گفته گاردین، ترامپ پس از جلسه روز سه‌شنبه بلافاصله از شبکه اجتماعی «سوشال تروث» خود برای حمله به قاضی و دادستانی نیویورک استفاده کرد، و مدعی شد که دادگاه از طریق برنامه‌ریزی برای برگزاری محاکمه در گیر و دار رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان، حق «آزادی بیان» وی را نقش کرده است.

ترامپ همچنین مدعی شد که دادگاه قصد «دخالت در انتخابات» را دارد، و تاکید کرد «این دقیقاً همان چیزی است که دموکرات‌های چپ رادیکال می‌خواستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید