طرح اتهام اپوزیسیون بلاروس علیه دولت لوکاشنکو به نقش داشتن در ربایش کودکان اوکراین

دولت اوکراین مدعی شده است که از آغاز تهاجم گسترده نظامی روسیه به این کشور در 24 فوریه 2022، حدود 20 هزار کودک اوکراینی به طور غیرقانونی به روسیه منتقل و برخی از آنها به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران اپوزیسیون در تبعید بلاروس، مدعی‌اند که دولت بلاروس در آن چه «ربودن» کودکان از سرزمین‌های اوکراینی تحت اشغال روسیه عنوان شده، نقش دارد.

به گزارش «رویترز»، یک گروه از مخالفان دولت الکساندر لوکاشنکو که با عنوان «مدیریت ملی ضدبحران» فعالیت می‌کنند، در گزارشی اعلام کردند که 2150 کودک اوکراینی از جمله کودکان بی‌سرپرست 6 تا 15 ساله به کمپ‌های تفریحی و آسایشگاه‌هایی در قلمرو بلاروس منتقل شده‌اند.

دادستان ارشد سابق اوکراین سال گذشته به «رویترز» گفته بود که مواردی از کوچ دادن اجباری اوکراینی‌ها به خاک کشورهای روسیه و بلاروس وجود دارد.

دولت اوکراین مدعی شده است که از آغاز تهاجم گسترده نظامی روسیه به این کشور در 24 فوریه 2022، حدود 20 هزار کودک به طور غیرقانونی به روسیه منتقل و برخی از آنها به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌اند.

در ماه مارس، دادگاه کیفری بین‌المللی، حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و ماریا بلووا، بازرس حقوق کودکان او را به اتهام دو مورد جنایات جنگی و به دلیل انتقال صدها کودک اوکراینی به روسیه صادر کرد.

کارشناسان حقوق کودک می‌گویند که در صورت اثبات این اتهامات مندرج در این گزارش، «بلاروس به احتمال زیاد به نقض کنوانسیون حقوق کودک محکوم می‌شود.»

یولیا لوف، استاد کالج لندن به رویترز گفت: «اقدامات بلاروس ممکن است به دلیل «اخراج و انتقال اجباری جمعیت» به عنوان جنایت علیه بشریت تلقی شود، مشروط بر اینکه شواهد کافی مبنی بر گسترده یا سیستماتیک بودن انتقال اجباری وجود داشته باشد.»

او گفت که «بلاروس در هر صورت نمی‌تواند یک کشور بی‌طرف در نظر گرفته شود که کودکان می‌توانند به طور قانونی به آنجا منتقل شوند، زیرا هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که اوکراین به این انتقال رضایت داده باشد.»

این گزارش تاکید می‌کند که کودکان اوکراینی به آسایشگاه «شن‌های طلایی» بلاروس در منطقه گومل و آسایشگاه «اوستروشیتسکی» گورودوک و اردوگاه «دوبراوا» در منطقه مینسک منتقل شده‌اند.

در این گزارش آمده است که انتقال کودکان به بلاروس، غیرقانونی و مغایر با کنوانسیون‌های ژنو و اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی است.

این گزارش می‌افزاید که اولین گروه، متشکل از تقریباً 350 کودک از منطقه اشغالی دونتسک در 5 و 6 سپتامبر و پس از آن گروه دوم و سوم در اواخر سپتامبر و اواسط اکتبر سال قبل وارد منطقه شدند و پس از آن نیز گروه‌های دیگری در فروردین و اردیبهشت امسال از خاک اوکراین به بیرون برده شده‌اند.

گفته شده که این کودکان با اتوبوس از مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین به روسیه و سپس با قطار به بلاروس منتقل شدند.

بنا بر این گزارش، لوکاشنکو شخصا دستور انتقال کودکان یتیم به بلاروس را صادر و با حمایت مالی و سازمانی، ورود آنها را تسهیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم