روسیه از «خنثی‌کردن» حمله اوکراین به یک ناوشکن روسی در بُسفر خبر داد

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه ناوشکن روسی «ایوان خورس» از خطوط لوله انتقال گاز «ترک استریم» و «بلو استریم» در دریای سیاه محافظت می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه چهارشنبه، 3 خرداد با انتشار ویدیویی از یک درگیری دریایی اعلام کرد که حمله قایق‌های تندرو هدایت‌شونده اوکراین به ناوشکن روسی «ایوان خورس» را خنثی کرده است.

به گزارش «رویترز»، این ناوشکن در دریای سیاه و در نزدیکی تنگه بسفر مورد حمله قرار گرفته است.

در بیانیه‌ای که در کانال «تلگرام» وزارت دفاع روسیه منتشر شده، این وزارتخانه اعلام کرد که این ناو جنگی از خطوط لوله گاز «ترک استریم» و «بلو استریم» محافظت می‌کرد که گاز را از طریق دریای سیاه به ترکیه می‌رساند.

در این بیانیه آمده است: «همه قایق‌های دشمن با آتش تسلیحات استاندارد یک کشتی روسی در 140 کیلومتری شمال شرق بسفر منهدم شدند.»

در همین زمینه، خبرگزاری رسمی روسیه «تاس»، به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، چهارشنبه گفت که روسیه به تمام اهداف خود در اوکراین دست خواهد یافت، «چه از طریق عملیات نظامی خود و چه از روش‌های دیگر.»

به گفته پسکوف، در حال حاضر نمی‌توان در مورد مذاکره با کییف صحبت کرد، زیرا خود مقامات اوکراینی مذاکره با روسیه را ممنوع کرده‌اند.

حمله دریایی امروز منتسب به اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که دوشنبه نیز ادعا شده بود نظامیانی از سوی اوکراین با رخنه به خاک روسیه به چندین شهرک در منطقه بلگورود حمله کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه اما اعلام کرد که این عملیات را دفع کرده و بیش از 70 «تروریست اوکراینی» را کشته و بقیه عوامل ملی‌گرا مجبور به عقب‌نشینی به داخل خاک اوکراین شده اند.

روسیه همواره حمله به داخل خاک روسیه را به عنوان خط قرمز خود تعیین کرده است.

وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه دوم خرداد و متعاقب حمله نظامی به بلگورود، با ابراز تردید نسبت به درستی گزارش‌ها مبنی بر استفاده از تسلیحات ارسالی از سوی واشینگتن به کی‌یف در حمله به داخل خاک روسیه، افزود که واشنگتن از هیچ حمله‌ای به داخل خاک روسیه، پشتیبانی نمی‌کند.

کرملین پس از این تهاجم، با ابراز «نگرانی عمیق»، خواستار «تلاش‌های بیشتر» برای جلوگیری از عملیات رخنه شد که در ماه‌های گذشته افزایش یافته و صلابت دفاعی روسیه را زیر سئوال برده است؛ آنهم در حالی که کی‌یف مکررا تاکید دارد، خود را برای ضدحمله‌ای گسترده آماده می‌سازد.

روسیه کی‌یف را به دست داشتن در این حمله متهم کرد، اما مقامات اوکراینی هرگونه دخالت در آن را تکذیب کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید