رئیس «واگنر»: دست‌کم 20 هزار نفر از نیروهایم در باخموت کشته شدند

بنا به اذعان پریگوژین کمک‌های نظامی غرب و ارسال جنگ‌افزارهای پیشرفته باعث تقویت ارتش اوکراین شده و نتایج معکوسی برای عملیات نظامی روسیه که با هدف خلع سلاح کییف آغاز شده، به‌دنبال داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه نظامی روسی «واگنر» شامگاه سه‌شنبه 2 خرداد در مصاحبه‌ای گفت که بیش از 20 هزار نفر از نیروهایش در نبرد طولانی برای به کنترل گرفتن شهر باخموت اوکراین کشته شدند.

او خاطرنشان کرد، طی 15 ماه گذشته حدود 20 درصد از 50 هزار محکوم روسی که او آنها را برای جنگ استخدام کرده بود، در باخموت واقع در شرق اوکراین کشته شدند.

اظهارات رئیس واگنر و ارقامی که او بیان کرده با اظهارات مسکو که می‌گوید تاکنون حدود 6 هزار سرباز روسی را در جنگ از دست داده است، کاملا در تضاد است.

این تلفات جانی را اگر با برآورد رسمی تلفات اتحاد جماهیر شوروی در جنگ افغانستان مقایسه کنیم خیلی بیشتر است چرا که آمار رسمی شوروی می‌گوید در جنگ شوروی

در افغانستان بین سال‌های 1979 تا 1989 نزدیک به 15 هزار سرباز روسی کشته شدند.

اوکراین اما تا حالا اعلام نکرده است که چه تعداد از سربازانش از زمان آغاز عملیات روسیه در 24 فوریه 2022 تاکنون در نبردها کشته شدند.

پریگوژین در مصاحبه‌ای با کنستانتین دولگوف، استراتژیست سیاسی طرفدار کرملین، گفت که هدف عملیات روسیه برای «خلع سلاح» اوکراین نتیجه معکوس داشته است، زیرا ارتش کییف پس از اینکه متحدان غربی‌اش سلاح و آموزش به آن ارائه کردند، قوی‌تر شده است.

پریگوژین، یک تاجر ثروتمند با روابط طولانی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به خاطر لحن تند و اغلب مبتذل خود مشهور است. او قبلاً اظهاراتی و ادعاهایی را مطرح کرده بود که قابل تأیید نبود و بعداً برخی از آنها را پس گرفت.

در اوایل ماه جاری، ویدئویی از فریادها و فحاشی‌های او منتشر شد. او در کنار حدود 30 جسد با لباس نظامی که روی زمین افتاده بود، می‌گفت این جنگجویان واگنر هستند که در یک روز کشته شدند.

او پیشتر مدعی شده بود که وزارت دفاع روسیه از تجهیز نیروهای او به مهمات و اسلحه خودداری کرده است و تهدید کرد که به نبرد برای به کنترل گرفتن باخموت ادامه نخواهد داد.

فرمانده واگنر همچنین در مصاحبه‌ای در روز سه‌شنبه گفت که با توجه به تداوم حمایت غرب، ضد‌حمله مورد نظر کییف احتمالا در هفته‌های آتی، بتواند نیروهای روسیه را از جنوب و شرق اوکراین و همچنین کریمه که مسکو آن را به خاک خود ضمیمه کرده است، بیرون براند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید