دانشمند پروژه موشک‌های مافوق صوت روسیه به خیانت افشای اسرار به‌نفع چین متهم شد

متهمان این پرونده ضمن تاکید بر بی‌گناهی خود اظهار داشتند که اطلاعات مورد اشاره مقام‌های قضایی و امنیتی روسیه، طبقه‌بندی شده نبوده بلکه به‌طور رایگان در اینترنت در دسترس بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیر یک موسسه علمی برتر روسیه که به همراه دو کارشناس دیگر فناوری موشک‌های مافوق صوت مظنون و بازداشت شده، از سوی مقامات قضایی امنیتی روسیه به خیانت از طریق افشای اسرار به‌نفع چین، متهم شده است.

به گزارش «رویترز»، روز چهارشنبه، 3 خرداد، دو منبع آگاه به این خبرگزاری گفتند که الکساندر شیپلیوک، رئیس موسسه مکانیک نظری و کاربردی کریستیانوویچ سیبری (ITAM)، متهم شده که در سال 2017، اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای را طی یک کنفرانس علمی در چین به پکن تحویل داده است.

به گفته افرادی که رویترز برای حفظ امنیت آنها، از ذکر نامشان خودداری کرده، این مرد 56 ساله اعلام بی‌گناهی کرده و اصرار دارد که اطلاعات مورد بحث طبقه‌بندی نشده بوده و به طور رایگان در اینترنت در دسترس بوده است.

یکی از این افراد آگاه نیز گفته است: «او مطمئن بوده که این اطلاعات محرمانه نبوده است.»

ماهیت اتهامات علیه مدیر ITAM که اوت گذشته بازداشت شد، قبلا گزارش نشده بود. ارتباط شیپلیوک با چین، او را به‌عنوان آخرین فرد از دانشمندان روسی مبدل می‌کند که در سال‌های اخیر به اتهام خیانت و افشای اسرار به پکن دستگیر شده‌اند.

کاخ کرملین، چهارشنبه، 27 اردیبهشت اعلام کرده بود که سه استاد دانشگاه در روسیه که در زمینه فناوری موشک‌های مافوق صوت فعالیت می‌کردند، طی تحقیقاتی درباره خیانت با «اتهامات بسیار جدی» روبه‌رو هستند.

این ابراز نظر یک روز بعد از انتشار نامه‌ای سرگشاده از سوی همکاران این سه استاد دانشگاه منتشر شد که در آن بر بی‌گناهی این افراد تاکید کرده بودند.

همان زمان، اوکراین اعلام کرد که موفق شده شش موشک مافوق صوت روسیه را در یک شب رهگیری و منهدم کند.

روسیه که پیشتر مدعی شده بود این موشک‌ها غیرقابل ردگیری هستند، متعاقبا این ادعا را تکذیب کرد.

افرادی که با تعقیب قضایی و امنیتی این سه استاد دانشگاه مخالف هستند، می‌گویند که آن‌ها در طول سالیان متمادی در کنفرانس‌های متعدد علمی و پژوهشی شرکت کرده‌اند و این تنها مبنای اتهامات مطرح شده از سوی نهادهای امنیت روسیه علیه این افراد بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید