چراغ سبز «ناتو» برای آموزش پرواز با جنگنده‌های اف- 16 به خلبانان اوکراینی

جوزپ بورل: از آغاز تهاجم نظامی روسیه تاکنون، کشورهای اروپایی 60 میلیارد یورو کمک‌های نظامی، اقتصادی و مالی به اوکراین ارائه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با اعلام پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در جدیدترین موضع‌گیری آن مبنی بر این که آموزش پرواز با جت‌های جنگنده‌ اف-16 به خلبانان اوکراینی، مشارکت در جنگ روسیه و اوکراین نیست، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اظهار داشت که اکنون زمینه برای ارسال جت‌های جنگنده‌ اف-16 به اوکراین فراهم شده است.

بورل با اشاره به عزم کشورها برای تحویل جنگنده‌های F-16 به اوکراین و آموزش خلبانان اوکراینی گفت کمک‌های نظامی، اقتصادی و مالی اتحادیه اروپا به اوکراین از 60 میلیارد یورو فراتر رفته و 220 هزار گلوله و 1300 موشک به کییف تحویل داده شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به کمک‌ نظامی ده میلیارد یورویی کشورهای اروپایی به اوکراین از آغاز تهاجم روسیه به این کشور تاکنون، همچنین به اختصاص یک میلیارد یوروی دیگر جهت مهمات‌‌سازی برای کییف خبر داد.

به گزارش «رویترز»، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز روز سه‌شنبه، 2 خرداد، گفت که آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جت‌های جنگنده اف-16 غربی، ناتو را به یک طرف درگیر در جنگ اوکراین تبدیل نمی‌کند، زیرا متحدان متعهد شده‌اند که آمادگی‌ها را برای شروع آموزش‌ها تسریع کنند.

او به خبرنگاران در بروکسل گفت که «اوکراین حق دفاع از خود را دارد و ما به اوکراین کمک می‌کنیم تا به‌حق از خود دفاع کند.»

استولتنبرگ افزود:«این یک گام مهم است که ما را قادر می‌‌کند تا در آینده، جت‌های جنگنده را تحویل دهیم.»

او همچنین تاکید کرد که این پیام روشنی است که ما برای طولانی‌مدت هم آنجا هستیم و روسیه نمی‌تواند با زمان خریدن، اهداف خود را پیش ببرد.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که روز دوشنبه، دیپلمات‌های ارشد روسیه گفتند که انتقال جت‌های F-16 به اوکراین، نشان‌دهنده مشارکت ناتو در جنگ است.

آمادگی اروپایی‌ برای آموزش خلبانان اوکراینی

همزمان با موضع‌گیری اخیر پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، کاجسا اولونگرن، وزیر دفاع هلند نیز در حاشیه نشست با همتایان اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: «اکنون که چراغ سبز دریافت کرده‌ایم، سرعت خواهیم گرفت.»

او افزود که این آموزش یک تلاش هماهنگ از سوی بلژیک، دانمارک، بریتانیا، هلند و سایر متحدان بود و کشورهای بیشتری می‌توانند به آن بپیوندند.

آلمان نیز اعلام کرد که به دنبال راه‌هایی برای حمایت از ائتلافی است که به صدد تحویل جت‌های جنگنده به اوکراین شکل گرفته است.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان نیز گفت:«ما در حال بررسی چند گزینه‌ای هستیم که ممکن است به لحاظ نظری داشته باشیم. اما این مهم نخواهد بود زیرا ما به تنهایی جت‌های جنگنده F-16 نداریم و بعید است بتوانیم در آموزش خلبانی کمک زیادی کنیم.»

او با اشاره به کمک نظامی 10 میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین افزود: «چندین کشور آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جنگنده‌های اف-16 را آغاز کرده‌اند.»

پیشتر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده برنامه‌های آموزشی برای خلبانان اوکراینی در هواپیماهای F-16 را تایید کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به بایدن اطمینان‌خاطر داده که از این جت‌های جنگنده علیه اهدافی در خاک روسیه استفاده نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید