مسکو مدعی حمله پهپادی کی‌یف به بلگورود روسیه شد

مشاور رئیس جمهوری اوکراین هرگونه دخالت کشورش در ارتباط با این حمله را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار شهرستان مرزی بلگورود روسیه با اوکراین، شامگاه دوشنبه یکم خرداد اعلام کرد که پهپادهای اوکراینی به چندین منطقه در بلگورود حمله کردند که زیان‌های جانی در بر نداشت.

گلادکوف در کانال تلگرامی خود گفت که روستای بوریسوفکا هدف بمباران پهپادی اوکراین قرار گرفت که طی آن یکی از ساختمان‌های اداری این روستا هدف اصابت قرار گرفت و آسیب دید.

به گفته او پهپادها همچنین دو خانه را در روستای گرایوارون در ضلع غربی بیلگورود هدف قرار دادند که باعث بروز آتش‌سوزی در این خانه‌ها شد.

گروه مسلح «خرابکار»

مقامات روسیه پیشتر اعلام کردند که یک گروه مسلح «خرابکار»، دوشنبه وارد منطقه بلگورود شد که متعاقبا اعلام وضعیت «مبارزه با تروریسم» و تخلیه غیرنظامیان از این منطقه به هدف مقابله با این حمله را به دنبال داشت.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان تداوم رخنه «خرابکاران» از اوکراین به خاک روسیه قرار گرفته است.

به گفته پسکوف این حمله به هدف «منحرف کردن انظار» از تصرف باخموت به دست روسیه است.

پسکوف همچنین به خبرگزاری‌های روسیه افزود: «وزارت دفاع، سرویس امنیت فدرال و گارد مرزی به رئیس جمهوری اطلاع دادند. عملیات بیرون‌راندن این گروه خرابکار از خاک روسیه و نابودی آن، در جریان است.»

واکنش کی‌یف

از سویی میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهوری اوکراین در «توییتر» نوشت که کشورش «با جدیت، رویدادهای منطقه بلگورود روسیه را دنبال می‌کند و در حال بررسی وضعیت است، اما ارتباطی با این حوادث ندارد.»

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار این منطقه، دوشنبه اعلام کرد، روسیه متعاقبا منطقه بلگورود را در «نظام قانونی منطقه عملیات ضد تروریستی» قرار داد.

به گفته گلادکوف، غیرنظامیان به امید پیروزی سریع نیروهای روسی، در حال خروج از بلگورود هستند. او در «تلگرام» نوشت: «در حال انجام عملیات تخلیه هستیم (...) بخش زیادی از اهالی، این منطقه را ترک کردند، ما با وسایل نقلیه خود به کسانی که (وسیله نقلیه) ندارند کمک می‌کنیم.»

گلادکوف با تاکید بر تنش بسیار بالا در این منطقه افزود: «نیروهای مسلح روسیه به همراه مرزبانان، گارد ملی و سرویس‌های امنیتی، تمام اقدامات لازم را برای نابودی دشمن انجام می‌دهند.»

تکذیب ادعای روسیه

اوکراین دوشنبه، ضمن تکذیب سقوط شهر باخموت به دست نیروهای روسی، خاطرنشان کرد که همچنان یکی از مناطق این شهر را در کنترل داشته و نبردها تداوم دارند.

این در حالی است که گروه نظامی روسی «واگنر» و ارتش روسیه در آخر هفته، مدعی کنترل خود بر شهر باخموت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید