یورونیوز: احزاب جدایی‌طلب و راست افراطی در دولت بعدی اسپانیا حضور خواهند داشت

نتایج این انتخابات مشخص خواهد کرد که آیا دولت اقلیت سوسیالیستی اسپانیا برقرار خواهد ماند، یا حزب محافظه‌کار خلق دولت تشکیل خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «یورونیوز» در گزارشی تحلیلی نوشته با نظر به اینکه احزاب سنتی اسپانیا به احتمال زیاد در انتخابات سراسری امسال نمی‌توانند به اکثریت دست پیدا کنند، مجبور به ائتلاف با احزاب کوچک‌تر، شامل احزاب جدایی‌طلب و راست افراطی خواهند شد تا دولت تشکیل دهند.

به گفته این خبرگزاری، شهروندان اسپانیایی اواخر این ماه پای صندوق‌های رای خواهند رفت تا بیش از 8000 عضو شورای محلی و دوازده دولت منطقه‌ای را انتخاب کنند. انتخابات محلی پیش رو تا حدود زیادی ترکیب جریانات سیاسی رقیب در انتخابات سراسری اسپانیا در شش ماه آینده را تعیین خواهد کرد.

نتایج این انتخابات مشخص خواهد کرد که آیا دولت اقلیت سوسیالیستی اسپانیا کماکان برقرار خواهد ماند، یا اینکه حزب محافظه‌کار «خلق» با حزب راست افراطی «ووکس» دولت تشکیل خواهد داد، چرا که هر منطقه‌ای که دست به دست شود، روی رای در انتخابات سراسری آینده تاثیر می‌گذارد.

به گفته یورونیوز، سیاست اسپانیا تا سال 2015 تحت سلطه دو حزب اصلی سوسیالیست در جناح چپ و خلق در جناح راست بود. با این حال، ظهور و موفقیت احزاب جدید، در ابتدا «پودموس» چپ‌گرا و «سیودادانوس» راست میانه، و به دنبال آنها حزب راست افراطی ووکس، طی یک دهه اخیر امکان به اکثریت مطلق رسیدن توسط احزاب سنتی را غیر قابل پیش‌بینی کرده است.

ورود احزاب جدید به میدان سیاست منجر به افزایش بی‌ثباتی سیاسی اسپانیا شده است، به‌طوری که این کشور طی چهار سال چهار انتخابات برگزار کرد، و این انتخابات منجر به تشکیل اولین ائتلاف سراسری در اسپانیا از زمان سقوط جمهوری دوم به دست ژنرال فرانسیسکو فرانکو در سال 1939 شد.

به گزارش یورونیوز، تحت ائتلاف مذکور، دولت اقلیت پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست، مجبور شد برای تصویب بودجه‌های کلیدی، با احزاب کوچک‌تر، شامل جدایی‌طلبان باسک و کاتالونیا، همکاری کند، که خشم مخالفان و احزاب راست‌گرا را برانگیخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید