زلنسکی در هیروشیما رهبران «جنوب جهانی» را به حمایت از اوکراین فراخواند

زلنسکی گفت عقیده دارد که هند به احیای نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین که تمامی کشورهای آزاد آشکارا به آن نیاز دارند، کمک خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، که برای مشارکت در نشست سه‌روزه «گروه هفت» سرزده به هیروشیما سفر کرده بود، در عین درخواست کمک نظامی و دیپلماتیک از متحدان غربی خود، از رهبران کشورهای «جنوب جهانی» خواست از اوکراین در مبارزه با تجاوز روسیه حمایت کنند.

جنوب جهانی اصطلاحی است که برای توصیف کشورهایی که هنوز جزو قدرت‌های بزرگ جهانی نیستند، اما در مرحله توسعه قرار دارند، و می‌توانند پس از طی این دوره به قدرت‌های منطقه‌ای تبدیل شوند، به کار می‌رود. هند، برزیل، آفریقای جنوبی و اندونزی برخی از این کشورها هستند.

به گزارش «دوییچه‌وله»، زلنسکی روز یکشنبه در دیدار با رهبران گروه هفت و چند کشوری که از محکوم کردن تهاجم روسیه به کشورش خودداری کرده‌اند، گفت: «هرچه بیشتر با هم کار کنیم، احتمال کمتری وجود دارد که دیگران در جهان مسیر جنون‌آمیز روسیه را پیش بگیرند. اما آیا این کافی است؟»

زلنسکی در این پیام به‌ویژه سران کشورهای جنوب جهانی که در محکومیت تهاجم روسیه تردید کرده‌اند، را در نظر داشت. یکی از این رهبران حاضر در نشست گروه هفت، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری برزیل بود، که غرب را به «جنگ‌افروزی» متهم کرده است. لولا با رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار نکرد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، که تاکنون از محکوم کردن علنی روسیه اجتناب کرده است، با زلنسکی دیدار و با شهروندان اوکراین ابراز همدردی کرد. زلنسکی گفت نسبت به این دیدار خوش‌بین است، و افزود بر این باور است که هند «به احیای نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین که تمامی کشورهای آزاد آشکارا به آن نیاز دارند، کمک خواهد کرد.»

به گفته دوییچه‌وله، زلنسکی در پایان دیدار خود از هیروشیما رهبران گروه هفت و کشورهای جنوب جهانی را تشویق به پشتیبانی از یک طرح صلح ده‌ماده‌ای کرد و گفت که این طرح برای اطمینان از کسب پشتیبانی توسط تمام کشورهای جهان «به هر طریقی که می‌توانند» ترسیم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید