جوزپ بورل: زمینه تحویل «اف-16» به اوکراین فراهم شده است

بایدن راه را برای جاافتادن اصل «تحویل جنگنده اف- 16» به اوکراین به عنوان بخشی از هم‌پیمانی کشورهای هم‌پیمان با کی‌یف هموار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه برپایی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه اعلام کرد که زمینه تامین جت جنگنده «اف 16» برای اوکراین فراهم شده است.

بورل دوشنبه یکم خرداد به خبرنگاران گفت که آموزش خلبانان اوکراینی عملا آغاز شده است.

تداوم حمایت نظامی از اوکراین

به گزارش خبرنگار «العربیه»، بورل در خصوص نشست دوشنبه در بروکسل تصریح کرد که وزرای اروپایی درباره چگونگی مقابله با تلاش‌های روسیه برای دور زدن تحریم‌ها، گفت‌وگو خواهند کرد.

پیش‌بینی می‌شود در این نشست درباره تداوم حمایت‌های نظامی، پاسخ‌گوکردن مسئولین «جنایت تهاجم» و ادامه بحث درباره یازدهمین بسته تحریمی علیه روسیه و نهادهای وابسته به دیگر کشورهای ناقض تحریم‌های غرب علیه مسکو، گفت‌وگو شود.

این تحولات یک روز پس از تاکید جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بر این موضوع بود که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به واشینگتن «تضمین قاطعانه» داده است که با این جنگنده‌ها به خاک روسیه حمله نخواهد کرد.

بایدن راه را برای جاافتادن اصل «تحویل جنگنده اف- 16» به اوکراین به عنوان بخشی از هم‌پیمانی کشورهای هم‌پیمان با کی‌یف هموار کرد.

از سویی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت که رویکرد واشینگتن برای تحویل تسلیحات و تجهیزات و آموزش اوکراینی‌ها با الزامات و شرایط جنگ مرتبط است.

سالیوان خاطرنشان کرد که جنگنده‌های اف-16، بخشی از تسلیحاتی هستند که کی‌یف در آینده به آنها نیاز دارد تا بتواند از هرگونه تجاوز روسیه جلوگیری و از خود دفاع کند. او افزود، این جنگنده‌ها جدا از نیازهای فوری اوکراین برای انجام ضد حمله قریب‌الوقوع در هفته‌های آینده است.

زلنسکی روز گذشته علاوه بر گرفتن تایید مجدد از کشورهای «گروه هفت» مبنی بر حمایت دیپلماتیک از اوکراین، تعهدات جدیدی را در زمینه ارائه تجهیزات نظامی به کی‌یف از این کشورها گرفت.

این تعهدات پس از آن داده شد که به نظر می‌رسد نیروهای اوکراینی در نبردهای باخموت، شکست خورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید