کی‌یف: با جنگنده‌های «اف-16» به خاک روسیه حمله نمی‌کنیم

کشورهای گروه هفت در هیروشیما با تاکید مجدد بر حمایت دیپلماتیک از اوکراین، تعهدات جدیدی در زمینه ارائه تجهیزات نظامی به کی‌یف دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه واشنگتن برای تامین جنگنده‌های «اف-16» به کی‌یف چراغ سبز نشان داد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا یکشنبه 31 اردیبهشت گفت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به واشنگتن «تضمین قاطعانه» داده است که با این جنگنده‌ها به خاک روسیه حمله نخواهد کرد.

بایدن در حاشیه اجلاس سران گروه هفت در هیروشیما ژاپن به خبرنگاران گفت: «زلنسکی متعهد شده که ارتش اوکراین از جنگنده‌های اف-16 برای هدف قرار دادن خاک روسیه استفاده نخواهند کرد، اما از آنها برای هدف قرار دادن نیروهای روسی در داخل اوکراین و مناطق جنگی استفاده خواهند کرد».

دیدار زلنسکی و بایدن

زلنسکی روز یکشنبه با بایدن دیدار کرد، چند روز پس از آن که بایدن به متحدان خود چراغ سبز نشان داد تا جنگنده‌های اف-16 ساخت آمریکا را به اوکراین تحویل دهند، تصمیمی که رئیس‌جمهور اوکراین آن را «تاریخی» تلقی کرد.

واشنگتن همچنین از ابتکار مشترک متحدان برای آموزش خلبانان اوکراینی حمایت خواهد کرد. در طول دوره این آموزش که ماه‌ها به طول می‌انجامد، غرب تصمیم خواهد گرفت چه زمانی و چه تعداد هواپیما از سوی کدام کشورها به اوکراین داده شود.

با این حال، کاخ سفید تاکید کرد که دکترین آمریکا در رابطه با جنگ اوکراین تغییر نکرده است.

همزمان، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت که رویکرد واشینگتن برای تحویل تسلیحات و تجهیزات و آموزش اوکراینی‌ها با الزامات و شرایط جنگ مرتبط است.

تجهیزات نظامی

سالیوان خاطرنشان کرد که جنگنده‌های اف-16 بخشی از تسلیحاتی هستند که کی‌یف در آینده به آنها نیاز دارد تا بتواند از هرگونه تجاوز روسیه جلوگیری و از خود دفاع کند. او افزود، این جنگنده‌ها جدا از نیازهای فوری اوکراین برای انجام ضد حمله قریب‌الوقوع در هفته‌های آینده است.

از سویی، کاخ سفید بار دیگر اعلام کرد که واشینگتن از طریق کمک‌های نظامی به اوکراین از جمله ارائه هواپیماهای جنگی، از انجام حمله به خاک روسیه حمایت نمی‌کند.

سالیوان گفت: «اوکراینی‌ها به طور مداوم نشان داده‌اند که آماده احترام به این موضع هستند».

کشورهای گروه هفت در هیروشیما یکشنبه علاوه بر تاکید مجدد بر حمایت دیپلماتیک از اوکراین، تعهدات جدیدی در زمینه ارائه تجهیزات نظامی به رئیس جمهوری اوکراین دادند. این تعهدات پس از آن داده شد که به نظر می‌رسد نیروهای اوکراینی در نبردهای باخموت شکست خورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید