بایدن: درصدد قطع رابطه با چین نیستیم

پکن مراتب نارضایتی شدید خود را از بیانیه پایانی گروه هفت ابراز کرد که طی آن چین در ارتباط با دریای چین جنوبی و موضوع حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که «گروه هفت» متعهد شده است تا از گسترش سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کند.

او ضمن تاکید بر اهمیت رهبری آمریکا برای جهان، در خصوص مناسبات با چین گفت که کشورش در صدد قطع روابط با پکن نیست بلکه خواهان کاستن از مخاطرات است.

پس از انتشار بیانیه پایانی «گروه هفت» شنبه 30 اردیبهشت، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، سران این گروه را متهم کرد که در صدد مهار روسیه و چین هستند.

پکن نیز شنبه مراتب «نارضایتی شدید» خود را از بیانیه پایانی «گروه هفت» (کانادا، فرانسه، ایالات متحده، آلمان، ایتالیا، ژاپن و بریتانیا) ابراز کرد که طی آن چین در ارتباط با دریای چین جنوبی و موضوع حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفت و متهم به مداخله در چندین پرونده شد.

در بیانیه گروه هفت از چین خواسته شده است که «روسیه را تحت فشار قرار دهد تا تجاوز نظامی خود را متوقف کرده و بلافاصله، به شکل کامل و بدون قید و شرط، نیروهایش را از اوکراین خارج سازد.»

رهبران گروه هفت روز گذشته، رویکرد مشترکی را در قبال چین اتخاذ کرده و دیدگاه مبتنی بر «خنثی کردن خطرات، و نه قطع ارتباط» را در همکاری اقتصادی با کشوری که کارخانه جهان محسوب می‌شود، مطرح ساختند.

گروه هفت در این بیانیه‌ بر اهمیت صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان تاکید کرد که با واکنش تند وزارت خارجه چین در مخالفت با این بیانیه مواجه شد. پکن کشورهای این گروه را به نادیده‌انگاری نگرانی‌های چین و دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size