چراغ سبز بایدن به دیگر کشورها برای ارسال جت‌های جنگنده F-16 به اوکراین

به‌دنبال موافقت ایالات متحده، کشور دانمارک برای آموزش خلبانان اوکراینی جهت استفاده از جنگنده‌های F-16 اعلام آمادگی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تحولی بزرگ در روند کمک‌های غربی به کییف، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده موافقت خود را با تلاش دیگر کشورها برای ارسال جت‌های جنگنده F-16 ساخت آمریکا به اوکراین ابراز کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به تصمیم بایدن و چراغ سبز دادن او به دیگر کشورها برای ارسال جنگنده‌های F-16 به اوکراین، این تحول را «تاریخی» توصیف کرد.

در این‌باره یک مقام ارشد کاخ سفید گفت رئیس جمهوری ایالات متحده که در اجلاس سه‌روزه سران «گروه هفت» در ژاپن به سر می‌برد در گفت‌وگو با رهبران هفت کشور صنعتی جهان، حمایت خود را از طرحی مشترک با هدف آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جت‌های نسل چهارم از جمله جنگنده‌های F-16 ابراز کرده است.

بایدن که رویارویی غرب علیه روسیه را رهبری می‌کند برای اجازه دادن به ارسال جت‌های جنگنده آمریکایی ساخت شرکت «لاکهید مارتن» به اوکراین، نه از سوی ایالات متحده بلکه از جانب دیگر کشورهای مالک این نوع جت‌ها با فشارهای شدیدی مواجه است.

در چارچوب محافظت از فناوری‌های نظامی آمریکایی، ارسال این‌گونه جنگنده‌ها از سوی دیگر کشورها به اوکراین به موافقت واشینگتن و مشخصا مجوزی از وزارت خارجه ایالات متحده نیاز دارد.

این مقام آمریکایی افزود که طی دوره‌ای که آموزش‌های لازم در ماههای آینده به خلبانان داده می‌شود ائتلاف کشورهای شرکت‌کننده در این تلاش‌ها، درباره زمان تحویل این جت‌ها و این‌که از سوی کدام کشورها انجام شود، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

این موضع ایالات متحده با استقبال رهبران بریتانیا، بلژیک و هلند مواجه شده و ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین آن را تحولی «تاریخی» توصیف کرد و دانمارک نیز در این رابطه برای آموزش خلبانان اوکراینی بر روی این نوع جنگنده‌های ساخت غرب اعلام آمادگی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید