لاوروف: مرحله رویارویی تند با «ناتو» و آمریکا را آغاز کردیم

وزارت خارجه چین: تلاش«گروه هفت» برای بدنام کردن ما در عرصه بین‌المللی را محکوم می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال زمزمه‌هایی درباره چراغ سبز آمریکا به کشورهای ثالث برای تحویل جنگنده‌های F-16 به اوکراین، روسیه غرب را به مسیری مخاطره‌آمیز تهدید کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه شنبه 30 اردیبهشت با بیان این‌که کشورش مرحله رویارویی تند علیه پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» و ایالات متحده آمریکا را آغاز کرده است، تاکید کرد که تحولات بحران اوکراین روند گذار به سوی جهان چند‌قطبی را تسریع می‌بخشد.

لاوروف افزود که از رفتار مسئولان سیاسی غربی نفرت غرب نسبت به روسیه به‌وضوح عیان شده است و تصمیم‌های اتخاذ شده در اجلاس رهبران گروه هفت رویکرد بازدارندگی غرب در برابر روسیه و چین را نشان می‌دهد.

او همچنین افزود:«فشارهای گسترده غرب علیه دوستان‌مان برای موضع‌گیری علیه روسیه را شاهد هستیم.. انگلوساکسون‌ها بر اروپا و تعدادی از کشورهای جنوب شرق آسیا تسلط یافته‌اند».

واکنش چین به موضع گروه هفت

همزمان با آن وزارت خارجه چین طی بیانیه‌ شدیداللحنی اعلام کرد: «تلاش گروه هفت برای بدنام کردن ما در عرصه بین‌المللی را محکوم می‌کنیم».

رهبران کشورهای توسعه یافته جهان طی اجلاس خود در ژاپن با ابراز نگرانی درباره توسعه فزاینده زرادخانه هسته‌ای چین مخالفت خود را با تلاش‌های پکن برای «نظامی کردن» آسیا و اقیانوسیه ابراز کردند.

کشورهای صنعتی همچنین درباره همگرایی فزاینده چین با روسیه هشدار دادند.

پیش از این و در واکنش به هماهنگی‌های غرب برای تحویل جت‌های جنگنده F-16 ساخت آمریکا توسط کشورهای ثالث به اوکراین، وزارت خارجه روسیه درباره ادامه اقدامات حمایت‌آمیز غرب از اوکراین هشدار داده و چنین رویکردی را مخاطره‌آمیز توصیف کرده است.

الکساندر گروشکوف، معاون وزیر خارجه روسیه این گام جدید غرب در پشتیبانی نظامی از اوکراین را حاوی خطرات بزرگی دانسته که به گفته او «به احتمال وقوع جنگی جهانی دامن می‌زند».

بریتانیا در تلاش است از طریق ایجاد «ائتلافی بین‌المللی» در چارچوب کمک‌های غرب به اوکراین جنگنده‌های F-16 را به عنوان جنگ‌افزاری بازدارنده علیه حملات روسیه به کییف تحویل دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید