جنگ اوکراین؛ حمله پهپادی به کی‌یف و تقویت خطوط دفاعی روسیه پیرامون نیروگاه زاپروژیا

معاون وزیر دفاع اوکراین: روسیه نمی‌تواند مواضعی را که از دست داده، پس بگیرد و سربازان ما در حال دفع تمامی حملات دشمن در این منطقه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اداره مدنی و نظامی کی‌یف شنبه 30 اردیبهشت اعلام کرد که حمله شبانه جدید پهپادهای روسیه به پایتخت اوکراین کاملا خنثی شد و ترکش این پهپادها خرابی‌هایی را در کی‌یف به بار آورده است.

سرگئی پوپکو، رئیس اداره مدنی و نظامی کی‌یف، با فراخوان اهالی این مناطق به اجرای اقدامات احتیاطی برای حفاظت خود اعلام کرد که عملیات برآورد زیان‌های مادی ناشی از سقوط لاشه پهپادها، همچنان در جریان است.

او گفت که سقوط قطعات منهدم‌شده باعث آتش‌سوزی در یک ساختمان مسکونی در منطقه دارنیتسکی شد اما این آتش‌سوزی بدون تلفات مهار شد.

تقویت مواضع روسیه در نیروگاه زاپروژیا

این در حالی است که «رویترز» به نقل از چهار شاهد عینی نوشت که نیروهای روسیه در هفته‌های اخیر، مواضع دفاعی خود را در داخل و اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در جنوب اوکراین، پیش از ضدحمله پیش‌بینی شده کی‌یف در این منطقه، تقویت کرده‌اند.

از سویی شرکت روسی اوپراتور این نیروگاه با اعلام این که هرگونه اقدام نظامی محتمل از جانب اوکراین، ایمنی هسته‌ای را تهدید می‌کند، افزود که تجهیزات نیروگاه در صورت نیاز، مورد تعمیر و عملیات نگهداری قرار می‌گیرند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز به نوبه خود تصریح کرد، حضور و فعالیت نظامیان در این منطقه در حال افزایش است که نیاز به اقدام فوری را ایجاب می‌کند. این آژانس ماه‌ها است که در مورد خطر وقوع یک حادثه بزرگ در این نیروگاه اتمی هشدار داده می‌دهد.

به گفته چهار دیپلمات به «رویترز»، آژانس در نظر دارد در اواخر ماه جاری، پیش‌نویس توافق میان روسیه و اوکراین با هدف حفاظت از این تاسیسات را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد.

واگنر در آستانه تصرف باخموت

از سوی دیگر، یوگنی پریگوژین، رئیس گروه نظامی روسی «واگنر» که فرماندهی حمله به شهر باخموت را بر عهده دارد، در پیامی در «تلگرام» با تاکید بر این که «نبردهای خونین و سنگین» در جریان است، اعلام کرد که عوامل این گروه در آستانه تصرف باخموت هستند.

همزمان فرمانده یگان خمپاره‌اندازهای اوکراین به «رویترز» گفت که مواضع قوای روسیه در باخموت روزانه هدف 100 گلوله خمپاره قرار می‌گیرند.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین هم طی پیامی در«تلگرام» تصریح کرد که نیروهای روسی، پیش‌روی‌هایی را در نبردهای سنگین داخل باخموت محقق ساختند اما نتوانستند آن را به تصرف خود درآورند.

او افزود: «سرعت پیشروی نیروهای ما در حومه باخموت امروز تا حدودی کاهش یافت اما در عین حال دشمن نمی‌تواند مواضعی را که از دست داده، پس بگیرد و سربازان ما در حال دفع تمامی حملات دشمن در این منطقه هستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید