پنتاگون: «خطای حساب‌رسی» 3 میلیارد دلار بیشتر کمک نظامی در اختیار اوکراین می‌گذارد

درخواست وجوه بیشتر از کنگره در حالی که دولت در حال چانه زدن با آن بر سر مساله «سقف بدهی ملی» است، امری ناخوشایند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه پنتاگون اعلام کرد «خطای حساب‌رسی» می‌تواند باعث آزاد شدن 3 میلیارد دلار بیشتر کمک نظامی برای اوکراین شود، کنگره آمریکا وزارت دفاع این کشور را درباره چند و چون پیشبرد جنگ اوکراین زیر ذره‌بین قرار داده است.

به گزارش «نیویورک تایمز»، مقامات پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در جمع کارکنان بدبین کنگره اعلام کردند که «حساب‌های تجدیدنظرشده» 3 میلیارد دلار تسلیحات، که می‌تواند از ذخایر موجود به اوکراین اختصاص داده شود، را آزاد می‌کند.

مقامات کنگره گفتند که دولت بایدن جز استناد به تعدیل‌های داخلی، جزئیات بیشتری از حساب‌رسی خود ارائه نکرده است. اما دولت طی هفته‌های اخیر تحت فشار دوحزبی کنگره قرار گرفته است تا توضیح دهد که چگونه می‌خواهد با استفاده از اختیارات بودجه‌اش تحت عنوان «اختیارات برداشت ریاست‌جمهوری»، روند تامین سریع تسلیحات برای اوکراین را ادامه دهد.

اختیارات برداشت ریاست‌جمهوری به دولت این امکان را می‌دهد تا به جای اینکه چندین ماه یا سال صبر کند تا پیمانکاران دفاعی بتوانند تسلیحات لازم را تحت قراردادهای جدید تولید کنند، برای تامین این تسلیحات از ذخایر موجود استفاده کند. دولت بایدن استفاده از این اختیارات را یکی از دستاوردهای مهم خود در کمک به اوکراین در مقابله با روسیه دانسته است.

با این حال، طبق محاسبات خود دولت، خزانه آن در حال خالی شدن است. کنگره تا پایان سال مالی که در 30 سپتامبر به انتها می‌رسد، 14.5 میلیارد دلار اختیار برداشت برای بایدن تصویب کرده است. از این مقدار تنها 2.7 میلیارد دلار باقی مانده است. این مبلغ برای ادامه تامین بسته‌های کمک‌های نظامی برای اوکراین تا اواخر تابستان کافی نیست.

قانونگذاران و کارکنان کنگره به نیویورک تایمز گفته‌اند که دولت بایدن در برابر ایده درخواست از کنگره برای افزایش اختیارات برداشت خود پیش از پایان سال مالی مقاومت کرده است، تا حدی به دلیل نگرانی از اینکه درخواست وجوه بیشتر از کنگره در حالی که دولت در حال چانه زدن با آن بر سر مساله «سقف بدهی ملی» است، امری ناخوشایند است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید