اولین حضور علنی سلمان رشدی در نیویورک پس از سوءقصد به جانش

رشدی در مراسم «انجمن قلم آمریکا» به زبان‌های فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی گفت: نباید مرعوب تروریسم شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سلمان رشدی، رمان‌نویس بریتانیایی، برای اولین بار از زمان سوءقصد به جانش با سلاح سرد در آمریکا که 9 ماه پیش در مراسمی از سوی سازمان دفاع از نویسندگان برپا شد و او را تا آستانه مرگ برد، شامگاه پنجشنبه 28 اردیبهشت، در انظار عمومی ظاهر شد.

این نویسنده مشهور که مقیم نیویورک است، جایزه افتخاری انجمن «پن» (انجمن قلم) برای دفاع از آزادی بیان و ادبیات که در گذشته، ریاست آن را برعهده داشت، دریافت کرد.

رشدی 75 ساله که پس از مصدومیت از ناحیه چشم راست خود، عینکی با یک عدسی سیاه بر چشم داشت، قبل از شرکت در مهمانی که در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نزدیکی پارک مرکزی در منهتن برگزار شد، روی فرش قرمز در برابر عکاسان ایستاد.

آثار تاثر در نویسنده هندی هنگام سخنرانی برای 700 نفر مهمان این مراسم، دیده می‌شد.

بر اساس بیانیه صادر شده از سوی این انجمن «پن» آمریکا، رشدی گفت: «پن» امروز «مهم‌تر» از همیشه است.

او به زبان‌های فرانسوی، اسپانیایی و انگلیسی گفت: «نباید مرعوب تروریسم شویم. مبارزه ادامه دارد.»

رشدی در 12 اوت گذشته هنگام سخنرانی در مرکز آموزش غیرانتفاعی «چوتوکوآ» در نیویورک، هدف حمله با چاقو از سوی یک جوان قرار گرفت.

اندرو ویلی، وکیل رشدی در اکتبر اعلام کرد که او بینایی یک چشم خود و همچنین توانایی استفاده از یکی از دست‌هایش را از دست داده است.

نویسنده رمان «آیات شیطانی» در پی صدور فتوای روح الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در سال 1989 مبنی بر مهدور الدم بودن رشدی به دلیل نگارش این رمان، با تهدید به مرگ روبرو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید