ابراز «نگرانی شدید» سران «گروه 7» از توسعه فزاینده برنامه هسته‌ای ایران

کشورهای توسعه‌یافته جهان: ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رهبران هفت کشور توسعه‌یافته جهان موسوم به «گروه 7» بر اساس نسخه پیش‌نویس بیانیه خود که روز جمعه توسط «رویترز» مشاهده شد، درباره توسعه فزاینده برنامه هسته‌ای ایران به شدت ابراز نگرانی کردند.

در پیش‌نویس آغاز اجلاس سه روزه سران گروه هفت در شهر هیروشیمای ژاپن آمده است: «ما عزم آشکار خود را تکرار می‌کنیم که ایران هرگز نباید سلاح هسته‌ای تولید کند.»

این پیش‌نویس می‌افزاید: «ما نگرانی شدید خود را در مورد ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران از جمله انتقال موشک، هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) و فناوری‌های مرتبط با بازیگران دولتی و غیردولتی ابراز می‌کنیم.»

انتظار می‌رود نسخه نهایی این بیانیه روز یکشنبه، منتشر شود.

این پیش نویس در حالی تهیه می‌شود که پیشتر نخست‌وزیر بریتانیا گفته که در جریان اجلاس سران گروه هفت بر لزوم افزایش حمایت از اوکراین تاکید خواهد کرد و بریتانیا قصد دارد مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید علیه تجارت الماس‌، فلزات و تاسیسات نظامی-صنعتی روسیه اعلام کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد نخست‌وزیری بریتانیا نیز گزارش داد که ریشی سوناک در نشست رهبران گروه هفت در هیروشیما، نسبت به «‌کم‌کاری در دفاع از ارزش‌های دموکراتیک و ایستادگی در برابر رژیم‌های خودکامه» هشدار خواهد داد.

لندن امروز ممنوعیت تجارت با بخش الماس روسیه، که در سال 2021 به ارزش 4 میلیارد دلار تخمین زده می‌شد و همچنین تحریم واردات مس، آلومینیوم و نیکل از مبداء روسیه را اعلام کرد.

بریتانیا همچنین در حال آماده‌سازی تحریم‌های فردی جدیدی است که هدف آن پیگرد 86 فرد و نهاد وابسته به صنایع نظامی روسیه، و دیگر کسانی است که در جریان‌ درآمدهای کلیدی مانند انرژی، فلزات و کشتیرانی دخیل هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید