کاخ سفید: با هر کسی که در انتخابات ترکیه پیروز شود، همکاری می‌کنیم

اردوغان: در صورت پیروزی‌ام، در دور دوم انتخابات با حفظ رویه پیشین در سیاست خارجی، مناسبات با روسیه و دیگر کشورها حفظ شده و سیاست خارجی آنکارا تغییری نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تاکید کرد که «ایالات متحده به همکاری با هر کسی که در دور دوم انتخابات ترکیه پیروز شود، ادامه خواهد داد.»

به گزارش «رویترز»، سالیوان چهارشنبه، 27 اردیبهشت، گفت که آمریکا می‌خواهد همچنان شاهد یک دموکراسی قوی در ترکیه باشد.

پیشتر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که «هر کسی در این انتخابات (ترکیه) برنده شود، دیگر برنده شده است. به اندازه کافی مشکل در آن منطقه از جهان وجود دارد.»

با این حال وزیر کشور ترکیه ضمن بی‌اهمیت دانستن اظهارات رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود که در دوران حضور اردوغان در راس قدرت ترکیه، واشنگتن نفوذ خود را بر آنکارا از دست داده است.

در بحبوحه گمانه‌زنی‌ها درباره دور دوم انتخابات، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ابراز اطمینان کرد که در دور دوم انتخابات پیروز خواهد شد.
اردوغان مدعی شد که تنها او است که «می‌تواند ثبات را در ترکیه تضمین کند.»

رئیس جمهوری ترکیه، سه‌شنبه نیز تاکید کرده بود که در صورت پیروزی، در دور دوم انتخابات، قصد دارد همان سیاست پیشین را در مناسبات با روسیه و دیگر کشورها حفظ کند و سیاست خارجی ترکیه تغییری نخواهد کرد.

او در مصاحبه‌ای با دو شبکه‌ «سی ان ان ترک» و «کانال دی» افزود: «من مانند حزب «جمهوری‌خواه خلق»، با روسیه چالش نخواهم کرد. ما با روسیه، آمریکا، چین و غرب در تماس بودیم و از این به بعد نیز به این رویکرد ادامه خواهم داد.»

روز دوشنبه، احمد یانار، رئیس کمیسیون عالی انتخابات، رسماً اعلام کرد که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در 28 ماه مه برگزار می‌شود، زیرا هیچ نامزدی بیش از 50 درصد آرا را کسب نکرده است.

با این حال، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا معتقد بودند که این کمیته نشان داد که در مدیریت انتخابات از شفافیت برخوردار نیست، به ویژه اینکه پوشش مغرضانه رسانه‌های دولتی از انتخابات بسیار زیاد بوده و مایه نگرانی‌هایی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید