قیمت گاز طبیعی اروپا به پایین‌ترین سطح خود در دو سال اخیر رسید

از ابتدای سال میلادی جاری، قیمت هر واحد گاز طبیعی اروپا بیش از 60 درصد کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمت گاز طبیعی اروپا روز پنج‌شنبه به پایین‌ترین سطح خود در نزدیک به دو سال گذشته رسید.

به گزارش «بلومبرگ»، قرارداد آتی TTF هلندی که معیار بازار گاز اروپا در نظر گرفته می‌شود، مدت کوتاهی پس از رسیدن به 29.85 یورو در هر مگاوات ساعت، با قیمت 30.25 یورو در هر مگاوات ساعت (MWh) در حال تغییر بود، قیمتی که از ژوئن 2021 مشاهده نشده بود.

همزمان بیارن شیلدرو، تحلیلگر در یادداشتی برای «نیوز این فرانس» توضیح داده است: «سطح کلی مصرف گاز طبیعی با افزایش دما در اروپا رو به کاهش است». این در حالیست که تقاضای گرمایش همچنان منبع اصلی مصرف گاز برای افراد است.

توضیح دیگر برای این افت، سطوح ذخیره‌سازی است که به گفته همین کارشناس «نزدیک به سطح رکورد برای این فصل از سال است.»

علاوه بر این، اروپا، از آغاز جنگ در اوکراین، وابستگی خود به گاز روسیه را تا حد زیادی کاهش داده است.

بر اساس برآوردهای تحلیلگران، روسیه حدود 40 درصد از واردات گاز اروپا را قبل از جنگ در اوکراین تامین می‌کرد، در حالی که در حال حاضر سهم روسیه کمتر از 10 درصد است.

اتحادیه اروپا هفته گذشته اولین فراخوان بین‌المللی خود را برای مناقصه خرید گروهی گاز به منظور دستیابی به قیمت‌های بهتر برای تکمیل ذخایر قبل از زمستان 2023-2024 راه‌اندازی کرد.

بیست و پنج تامین‌کننده قبلاً به این فراخوان پاسخ داده‌اند.

این «خریدهای گروهی» اروپایی باید امکان اجتناب از وضعیت تابستان 2022 را فراهم کند، زمانی که دولت‌ها و شرکت‌ها همزمان به بازار گاز هجوم بردند تا سهام خود را افزایش دهند و به افزایش قیمت‌ها دامن زدند.

از آغاز سال جاری، قیمت هر واحد گاز طبیعی اروپا بیش از 60 درصد کاهش یافته است، به دور از رکورد تاریخی آن که در مارس 2022 به 345 یورو در هر مگاوات ساعت رسید، اما همچنان در سطح بالایی نسبت به سال‌های گذشته قرار دارد.

در سال 2020، قیمت گاز در سطح حدود 15 یورو برای هر مگاوات ساعت در نوسان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید