روسیه: اوکراین با موشک‌های بریتانیایی به ما حمله کرده است

موشک‌های کروز دوربرد اروپایی به اوکراین اجازه می‌دهد تا با مصونیت بیشتری به عمق‌ خط دشمن حمله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، روسیه اعلام کرد که اوکراین هفته پیش با استفاده از موشک‌های کروز بریتانیایی «سایه طوفان»، به نیروهای روسی مستقر در منطقه اشغالی لوهانسک شرقی حمله کرده است.

حملات اخیر اوکراین علیه روسیه شامل چهار حمله به شبکه ذخیره و توزیع سوخت روسیه در اطراف یا نزدیکی شبه‌جزیره اشغالی کریمه است. سوخت این شبکه‌ها برای تامین انرژی ناوگان دریایی روسیه در سواستوپل، که بخش‌هایی از مناطق جنوبی اوکراین در خرسون و زاپوریژیا را اشغال کرده‌اند، استفاده می‌شود.

به گفته وال استریت ژورنال، وزارت دفاع بریتانیا در این باره اعلام کرد که حملات اخیر اوکراین به شبکه ذخیره و توزیع سوخت روسیه احتمالاً مسکو را مجبور خواهد کرد تا شیوه عملیات سوخت‌گیری نظامی خود را تغییر دهد. این می‌تواند شامل استقرار تجهیزات حفاظتی اضافی در محل‌های ذخیره‌سازی سوخت یا تکیه بر زیرساخت‌ها در مناطق کمتر در معرض خطر باشد.

بریتانیا اوایل این ماه اعلام کرد که تعداد نامشخصی موشک کروز سایه طوفان در اختیار اوکراین خواهد گذاشت. این موشک‌ها را هواپیماهای جنگنده‌ پرتاب می‌کنند، و بردی حدود 150 مایل دارند، و انفجاری که ایجاد می‌کنند بزرگ‌تر از انفجار موشک‌های هیمارس است که اوکراین هم‌اکنون در اختیار دارد.

سایه طوفان می‌تواند پایگاه‌های هوایی و دریایی روسیه در کریمه را مورد تهدید قرار دهد، و به طور بالقوه تلاش‌های روسیه برای جلوگیری از تهاجم بهاری اوکراین را خنثی کند.

این موشک‌ها علاوه بر افزایش دامنه دسترسی کی‌یف، محموله انفجاری بسیار سنگین‌تری نسبت به پهپادها حمل می‌کنند، که به آنها اجازه می‌دهد تا پناهگاه‌ها و اهداف مستحکم‌ دشمن را به آسانی نابود کنند.

این موشک‌های رادارگریز دارای سیستم‌های هدایت و هدف‌گیری پیشرفته‌ای هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در ارتفاع پایین پرواز کنند و زیر رادار پدافند هوایی روسیه قرار بگیرند، که شانس آنها برای اصابت به اهداف را افزایش می‌دهد.

به گفته وال استریت ژورنال، پهپادهای دوربرد و کماندوهای فعال در مناطق خطرناک، این امکان را برای اوکراین فراهم کرده‌اند تا پایگاه‌ها و تجهیزات روسی را خارج از برد سامانه‌های موشکی هیمارس خود مورد هدف قرار دهند. اینک، موشک‌های کروز دوربرد اروپایی به اوکراین اجازه می‌دهد تا حتی با مصونیت بیشتری به عمق‌ خط دشمن حمله کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید