دیمیتری مدودف: کشورهای بالتیک متعلق به روسیه هستند

مدودف مدعی شده که اروپا به «ابزار اجرای هوس‌های انحرافی آمریکایی‌ها» تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر پیشین روسیه، کشورهای حوزه دریای بالتیک لیتوانی، لتونی و استونی را «استان‌های ما» خواند و افزود که آنها در جریان جنگ روسیه و اوکراین «آبروی خود را برده‌اند».

به گزارش «یورونیوز»، مدودف این اظهارات تحریک‌آمیز را در واکنش به اظهارات هفته پیش امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، درباره «وابسته شدن روسیه به چین» و «از دست دادن دریای بالتیک» ایراد کرد.

مکرون به روزنامه «لوپینیون» گفته بود: «در حقیقت روسیه خود را به نوعی تابع چین کرده است، و دسترسی خود به بالتیک، که برای این کشور بسیار مهم بود، را از دست داده است، چرا که سوئد و فنلاند را به سوی ناتو سوق داده است.»

سه کشور کوچک حوزه دریای بالتیک تحت اشغال اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار داشتند، و با فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال خود را بازیافتند. به گفته یورونیوز، بخش بزرگی از جمعیت این سه کشور، که آینده خود را در اتحادیه اروپا و ناتو می‌بینند، نگاهی منفی نسبت به اتحاد جماهیر شوروی سابق دارند.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه پارسال، نگرانی‌ها در بالتیک درباره تهدید ناشی از روسیه افزایش یافته است. به همین دلیل هم دولت‌های این سه کشور حامیان سرسخت اوکراین هستند، و به آن انواع و اقسام کمک‌ها و تسلیحات ارائه کرده‌اند، و از جمعیت قابل توجهی از پناهندگان اوکراینی میزبانی می‌کنند.

به گفته یورونیوز، مدودف که بین سال‌های 2000 تا 2004 نخست‌وزیر روسیه بود، یکی از سیاستمداران ضدغربی مشهور کرملین است، و اظهارات تحریک‌آمیز وی اغلب جنجال ایجاد می‌کند. با نظر به حضور ناتو در لهستان که شامل ده هزار سرباز آمریکایی است، مدودف لهستان را هم کشور «موقتا اشغال‌شده» نامیده است.

مدودف همچنین مدعی شده است که اروپا به «ابزار اجرای هوس‌های انحرافی آمریکایی‌ها» تبدیل شده است، و افزوده است: «اروپا طی این فرآیند، با شهوت مازوخیستی به اقتصاد خود و شهروندان عادی اروپایی‌ آسیب می‌زند.»

به گفته یورونیوز، یکی از پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین این بوده که سوئد و فنلاند را وادار به پیوستن به ناتو کرده است. هلسینکی آوریل امسال به عضویت این پیمان نظامی-امنیتی درآمد، اما عضویت استکهلم به دلیل اختلافات سیاسی با آنکارا به تعویق افتاده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید