پولیتیکو: بایدن سفر آسیا و اقیانوسیه خود را نیمه‌کاره می‌گذارد

تغییر برنامه سفر بایدن نشان می‌دهد که کاخ سفید با چشم‌انداز عدم پرداخت بدهی‌های ملی دست و پنجه نرم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، که قرار است آخر این هفته برای شرکت در اجلاس سران «گروه هفت» در ژاپن حضور داشته باشد، باقی‌مانده سفر خود به کشورهای اقیانوسیه را لغو کرده است تا بتواند برای فیصله دادن مساله «بدهی ملی» در مذاکره با رهبران کنگره به موقع به واشینگتن بازگردد.

به گزارش «پولیتیکو»، بایدن چهارشنبه به هیروشیما می‌رود، و قرار بود پس از شرکت در نشست سه‌روزه گروه هفت، به پاپوآ گینه نو و بعد استرالیا سفر کند. با این حال، کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که بایدن یکشنبه به آمریکا برمی‌گردد.

کارشناسان به پولیتیکو گفته‌اند که لغو سفر بایدن به استرالیا و پاپوآ گینه نو، که به منظور اعلام تعهد ایالات متحده به منطقه اقیانوس آرام در برابر نفوذ فزاینده چین برنامه‌ریزی‌ شده بود، ضربه‌ای به سیاست خارجی آمریکا در منطقه وارد می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده قرار بود برای شرکت در اجلاس رهبران «گروه چهار»، متشکل از آمریکا، استرالیا، ژاپن و هند، به استرالیا سفر کند. بایدن گفت که در این باره پیشاپیش با آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا صحبت کرده و توضیح داده است که چرا سفر خود را به تعویق می‌اندازد.

به گفته پولیتیکو، تغییر برنامه سفر بایدن نشان می‌دهد که کاخ سفید با چشم‌انداز عدم پرداخت بدهی‌های ملی دست و پنجه نرم می‌کند. وزارت خزانه‌داری هشدار داده است که آمریکا احتمالا در اوایل ژوئن به سقف بدهی ملی برسد.

بایدن بعدازظهر سه‌شنبه با «چهار رهبر بزرگ» کنگره، شامل کوین مکارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، دیدار کرد. به گفته وی: «فکر می‌کنم در جلسه امروز با رهبران کنگره، به اجماع قاطعانه‌ای دست یافتیم مبنی بر اینکه گزینه عدم پرداخت بدهی روی میز نیست، زیرا اقتصاد ما دچار رکود خواهد شد.»

جمهوری خواهان گفته‌اند تا زمانی که دموکرات‌ها با کاهش شدید هزینه‌های دولتی موافقت نکنند، آنها به افزایش سقف بدهی رای نخواهند داد. عدم انجام این کار می‌تواند باعث نکول شود، که به نوبه خود می‌تواند به رکود شدید اقتصادی بینجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید