روسیه: در حمله به کی‌یف، سامانه دفاع هوایی 1.1 میلیارد دلاری آمریکا را منهدم كرديم

اوکراین مدعی است که توانسته با استفاده از سامانه آمریکایی پاتریوت 6 موشک مافوق صوت از نوع «کینژال» پرتاب شده توسط روسیه را سرنگون کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع روسیه مدعی شد که در جریان یک حمله شدید به پایتخت اوکراین، سیستم پرهزینه «پاتریوت» ارسالی از آمریکا را با موشک مافوق صوت «کینژال» هدف قرار داده و منهدم کرده است.

به گزارش روزنامه «تلگراف»، چاپ لندن، کرملین اعلام کرده که در جریان یکی از شدیدترین رگبارهای راکتی روسیه علیه پایتخت اوکراین، موفق شده با موشک مافوق صوت «کینژال»، سیستم دفاع ضد‌موشکی را منهدم کند.

با این حال، اوکراین اما از سویی مدعی شد که تمام شش موشک «غیرقابل رهیگیری» کینژال شلیک شده توسط روسیه را سرنگون کرده است، که این خود باعث ایجاد تردیدهای عمده درباره تهدیدات موشک‌های دوربرد روسیه می‌شود.

این ادعاهای روسیه پس از انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد که صحنه‌هایی از وقوع انفجاری بزرگ را نشان می‌دهد.

در پایان این ویدیو، به نظر می‌رسد انفجاری روی زمین رخ داده که حساب‌های شبکه‌های اجتماعی طرفدار روسیه ادعا کرده‌اند که مربوط به انهدام یک سامانه موشکی پاتریوت است که اخیراً توسط ایالات متحده به اوکراین اهدا شده است.

در مقابل، ارتش اوکراین اعلام کرده که شش موشک مافوق صوت کینژال روسیه را ساقط کرده است و این امر باعث خنثی شدن ابرسلاحی شده است که مسکو قبلاً رهگیری و سرنگونی آن را ناممکن می‌دانست.

این اولین باری است که اوکراین ادعا می‌کند طی یک حمله چندین موشک مافوق صوت روسی را خنثی کرده و در صورت تایید، نشان‌دهنده کارآمدی دفاع هوایی جدید غربی در برابر این موشک‌های هایپرسونیک است.

موشک‌های بالستیک کینژال، که با سرعتی 10 برابر سرعت صوت حرکت می‌کنند، از جمله رگبار 18 موشکی بودند که روسیه در طول دوشنبه‌شب به سمت اوکراین پرتاب کرد.

اوکراین پیشتر نیز مدعی شده بود که برای اولین بار با استفاده از یکی از سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت ایالات متحده، یک موشک کینژال را بر فراز کی‌یف سرنگون کرده است.

پیش از این، توانایی پاتریوت‌ها برای رهگیری موشک‌های کینژال فقط در حد تئوری بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که در سال 2018 از کینژال به عنوان یکی از شش تسلیحات «نسل بعدی» رونمایی کرد، بارها آن را به عنوان دستاورد افتخارآمیز نظامی روسیه که قادر به مقابله با ناتو است، معرفی کرده بود.

کینژال که به معنای «خنجر» است، می‌تواند کلاهک‌های انفجاری معمولی یا هسته‌ای را تا 2000 کیلومتر حمل کند. روسیه در سال گذشته برای اولین بار در اوکراین از آنها در جنگ استفاده کرده است. روسیه تاکنون فقط در چند مورد عدم اصابت این نوع موشک‌ها به هدف را پذیرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید