روزنامه‌نگار آمریکایی: لهستان محرمانه از زلنسکی خواست جنگ با روسیه را متوقف کند

سیمور هرش: گروهی از کشورهای اروپایی به رهبری ورشو، بی سر و صدا از زلنسکی خواستند برای پایان دادن به جنگ با روسیه و آغاز روند بازسازی کشورش حتی از طریق استعفا تلاش کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم حمایت‌های سخاوتمندانه لهستان از اوکراین، گروهی از کشورهای اروپایی به رهبری ورشو، به شکلی محرمانه از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین خواسته‌اند تا به جنگ با روسیه خاتمه دهد.

سیمور هرش، روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی، چهارشنبه، 27 اردیبهشت با افشای این موضوع، تاکید کرد که لهستان و گروهی از کشورهای اروپایی، به شکل محرمانه از رئیس‌جمهوری اوکراین خواسته‌اند راهی برای پایان دادن به منازعه با روسیه بیابد.

هرش در وبگاه خود موسوم به «ساب استاک» افزود که این گروه، بی سر و صدا از زلنسکی خواستند برای پایان دادن به جنگ و آغاز بازسازی کشورش حتی از طریق استعفا تلاش کند.

او افزود که بر اساس داده‌های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، زلنسکی کماکان «کوتاه نیامده» اما در حال از دست‌دادن حمایت‌های خاص همسایگانش است.

این روزنامه‌نگار آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد این گروه، کشورهای حوزه بالتیک و اروپای شرقی به‌ویژه مجارستان، لتونی، لیتوانی و استونی را شامل می‌شود.

ورشو متحدی کلیدی در حمایت از کی‌یف بوده و جزو نخستین کشورهایی است که در تامین تسلیحات برای همسایه خود، اعمال فشار می‌کند.

تانک آلمانی لئوپارد
تانک آلمانی لئوپارد

تانک‌های لئوپارد 2

لهستان همچنین اولین کشوری است که تحویل تانک‌های «لئوپارد 2» ساخت آلمان به اوکراین را متعهد شد و جنگنده‌های «میگ-29 » متعلق به دوران شوروی را برای پشتیبانی از نیروی هوایی اوکراین به این کشور تحویل داد.

با این حال، روابط میان دو کشور در اعتراضات مرتبط با غلات اوکراین شاهد تنشی جزئی بود. به گفته لهستانی‌ها، واردات غلات از اوکراین به کاهش قیمت غلات در بازار داخلی شده و به همین دلیل کشاورزان لهستانی خواستار کمک و پشتیبانی اتحادیه اروپا از آنها شده‌اند.

همکاری امنیتی و اقتصادی

زلنسکی به‌رغم شمار اندک سفرهای خارجی خود از زمان آغاز جنگ روسیه علیه کشورش، آوریل گذشته از لهستان بازدید کرد. او طی این بازدید، در مورد مسائل مربوط به همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و کشاورزی از جمله موارد مرتبط با حمل و نقل غلات اوکراین از طریق لهستان گفت‌وگو کرد.

هرش همچنین در تحقیقی که فوریه گذشته منتشر شد، ایالات متحده را به دست داشتن در انفجار خط لوله گاز «نورد استریم» در سپتامبر سال گذشته، متهم کرد.

این روزنامه‌نگار مشهور در مطلبی بلند در وبلاگ خود ادعا کرد که این حادثه به عنوان بخشی از یک عملیات فوق محرمانه «سیا»، با هدایت دولت بایدن انجام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید