اردوغان: در صورت پیروزی در انتخابات سیاست خارجی ترکیه را تغییر نمی‌دهم

قلیچداراوغلو هفته گذشته، با متهم کردن روسیه به مداخله در مبارزات انتخاباتی، اعلام کرد که این کشور به «تاکنیک دیپ فیک» متوسل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، سه‌شنبه 27 اردیبهشت تاکید کرد که در صورت پیروزی، در دور دوم انتخابات، قصد دارد همان سیاست پیشین را در مناسبات با روسیه و دیگر کشورها حفظ کند.

اردوغان از کمال قلیچداراوغلو، رقیب خود خواست بابت ادعای دخالت روسیه در انتخابات ترکیه، «شرمنده» باشد.

«هرگز با روسیه چالش نخواهم کرد»

اردوغان در مصاحبه‌ای با دو شبکه‌ «سی ان ان ترک» و «کانال دی» افزود: «من مانند حزب «جمهوری خواه خلق»، با روسیه چالش نخواهم کرد. ما با روسیه، آمریکا، چین و غرب در تماس بودیم و از این به بعد نیز به این رویکرد ادامه خواهم داد.»

او افزود: «تاکنون سیاست «در آغوش گرفتن» همه کشورها - با فدراسیون روسیه، ایالات متحده آمریکا، چین و همه کشورهای غربی و تماس مداوم را حفظ کرده‌ایم.»

اردوغان در این مصاحبه خاطرنشان کرد: «به عنوان رئیس جمهوری ترکیه نمی‌توانم اهانت کرده و عصبانی شوم. من با همه به بهترین شکل ممکن دیدار کردم و به این کار ادامه خواهم داد چرا که به نفع کشور است و نادیده گرفتن کشورها زیان‌بار است.»

«تاکتیک دیپ فیک»

قلیچداراوغلو هفته گذشته، با متهم کردن روسیه به مداخله در مبارزات انتخاباتی، اعلام کرد که این کشور به «تاکنیک دیپ فیک» متوسل شد که باعث شد یکی از نامزدها از رقابت‌های ریاست جمهوری کنار بکشد.

مسکو که مدت‌هاست از سوی کشورهای غربی به اعمال نفوذ در مبارزات انتخاباتی متهم می‌شود، هرگونه مداخله در انتخابات ترکیه را رد کرده است.

دور دوم در 28 مه

ترکیه یکشنبه گذشته شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی بود که رجب طیب اردوغان، نامزد ائتلاف «مردم»، کمال قلیچداراوغلو، نامزد ائتلاف «ملت» و رهبر حزب «جمهوری خواه خلق»، و سنان اوگان، نامزد ائتلاف «آتا» (اجداد)، در آن شرکت داشتند. اردوغان 49.4 درصد آرا را به دست آورد، در حالی که قلیچ‌داراوغلو 44.96 درصد آرا را کسب کرد.

احمد ینر، رئیس ستاد عالی انتخابات، دوشنبه رسماً اعلام کرد که دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در 28 مه به دلیل این که هیچ نامزدی نتوانست 50 به اضافه یک درصد آرا را کسب کند، برگزار خواهد شد.

با این حال، ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا معتقدند که این ستاد نشان داد که فاقد شفافیت در مدیریت انتخابات است، به‌ویژه که پوشش جانب‌دارانه رسانه‌های دولتی از انتخابات، بسیار مشهود بود که نگران‌زا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید